Anasayfa / Hastalıklar / Varikosel nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri

Varikosel nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri

Varikosel, erkeklerde en sık rastlanan kısırlık nedenlerinden birisi olup, testislerindeki toplar damarlarda oluşan varisleşme nedeniyle oluşan yaygın bir damar genişleme sorunudur. Varikosel, genellikle hafif seyreder, nadiren belirti verir ancak zaman içinde sorun ilerleyerek testislerde şişkinlik ve ağrıya neden olur. Zamanında müdahale edilip tedavi edilmediğinde sperm yapım ve hareket bozukluğu ile kısırlığa neden olabilir. İleri aşamalarda testis boyutlarında azalma ve erkeklik hormonu olan testosteron yapımında bozukluklara neden olabilir. Varikosel testislerden kirli kanı götüren toplardamarların içerisinde yer alan kapakçıkların yetersizliğinden kaynaklanır. Varikosel, ilerleyici testis hasarı ile seyrederek testis gelişiminde gerilemeye ve sperm kalitesinin bozulmasına neden olabilir. Genellikle %90 oranında sol testiste görülür. Erkeklerde kısırlığın en önemli nedenlerinden birisidir. Erişkin erkeklerde görülme oranı %15-20 civarında olmasına rağmen kısırlık nedeniyle doktora gidenlerde ki yaygınlığı %30-40 civarındadır.

Varikosel belirtileri arasında genellikle bölgede yaşanan ağrılar, terleme ve sıcaklık hissi gösterilmekle birlikte, varikosel özellikle başlangıç aşamalarında herhangi bir belirtiye neden olmaz. Varikosel ameliyatıyla varikosel tedavisi %95 oranında başarılı olmaktadır. Varikosel ameliyatı sonrasında sperm sayısı ve kalitesi artan erkeklerin oranı %70’tir. Varikosel %95 oranında sol testis bölgesinde oluşur.

Varikosel neden kısırlığa yol açar?

“Testislerden gelen kirli kanın içerisinde toksik metabolitler yüksek orandadır. Ayrıca testis fonksiyonu için belirli bir ısı gereklidir. Varikoselli hastalarda toplardamarlarda biriken kirli kandan dolayı ısı yükselir, buda sperm yapımını bozar. Varikosel testislerin küçülmesine yani atrofiye uğramasına sebep olabilir. Her varikoselli hasta kısır değildir. Varikoselli hastaların yaklaşık %70 de sperm yapımı bozulmuştur. Spermiogramda genellikle sperm sayısında azalma, yapısal bozukluklar ve sperm hareketlerinde azalmalar görülür.

Varikosel belirtileri nelerdir?

Varikoselin ilerleyen aşamalarında en genel belirti bölgede yaşanan ağrılardır.

Hafiften orta dereceli şiddete kadar görülen bu ağrılar, genellikle uzun süreli oturma, ayakta durma neticesinde artar ve kişi uzandığında ağrılar hafifler.

Ağrılar geceleri, yatağa girmeden önce daha yoğun hissedilebilir ve sabah kalktığınızda ortadan kalkmış olabilir.

Damarlardaki genişleme, bir süre sonra dışarıdan görülecek kadar belirginleşir ve damarlar aynı bacaklarda görülen varis benzeri bir şekil alabilir.

Varikosel ilerledikçe ağrı, damarların şişmesi gibi belirtiler daha fazla hissedilebilir.

Varikosel, testislerin küçülmesine neden olabilir ancak, bu belirti her hastada görülmez.

Varikoselli Hastalar Genellikle 3 Neden İle Doktora Başvururlar.

Düzenli ilişkiye rağmen çocuk olmaması,

Testislerde ağrı,

Testislerin bulunduğu scrotumda şişlik.

Varikosel nedenleri nelerdir?

Varikoselin, testislere doğru ve tersi yönde kan taşıyan damarların kapakçıklarında oluşan sorunlar nedeniyle meydana geldiği bilinmektedir. Fakat bu damar kapakçıklarının neden fonksiyonunu yerine getiremediği konusunda net bir bilgi yoktur. Damar kapakçığı düzgün çalışmadığında kan akışının düzeni bozulmaya başlar ve damar genişler. Genellikle ergenlik döneminde başlayan varikosel daha çok testis torbasının sol tarafında görülür. Varikosel tek testisi etkilese de her iki testisin sperm üretimi azalabilir.

Diğer Konu

Saç dökülmesinin nedenleri

Beslenme alışkanlıklarından, strese, yanlış ürün kullanımından çeşitli hastalıklara kadar pek çok etkenin saç dökülmesine neden …