Anasayfa / Faydalı Bilgiler / Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak batması el ve ayak tırnaklarının kenarlarındaki kıvrımlı yerlerin deriye gömülmesi olayıdır. Batma deride enfeksiyona da sebep olabilmektedir. Enfeksiyon ile birlikte daha ağrılı bir hal alır. Tırnak batması durumu genç yetişkinlerde daha çok görülmektedir. Ayrıca ayak başparmağında daha çok görülen bir olaydır. Tırnak batmasının birçok sebebi olabileceği gibi bu sebepleri ortadan kaldırarak batmayı önlemek de mümkündür.

Tırnak Batmasının Sebepleri

Öncelikle tırnak yapısı batmaya meyilli olan bireylerde bu sorunla karşılaşma olasılığı daha yüksektir. Bunun yanında ayağa alınan darbeler de tırnak batma riskini arttırmaktadır. Tırnak temizliği önemlidir, tırnaktaki mantar enfeksiyonu tırnağın kalınlaşıp genişleyerek deriye daha çok baskı yapmasına olur bu yüzden mantar enfeksiyonunu tedavi ettirmek tırnak batmasını önlemek için de önemlidir. Eğer tırnaklar yanlış bir biçimde kesilirse tırnak batması yaşanabilir. Bunlar dışında ayağı sıkan ve çok yüksek topuklu ayakkabılar tırnağa baskı yapacağı gibi tırnakta uzamaya sebep olarak tırnak batması olasılığını arttırmaktadır.

Tırnak Batması Nasıl Önlenir?

Tırnak batmasını önlemek için el tırnakları kenarları yuvarlak olacak şekilde ayak tırnakları ise kenarları düz olacak şekilde kesilmelidir. Kenarların sivri kalmaması için mutlaka törpü kullanılmalı. Tırnakları uzun veya çok kısa bırakmamak da tırnak batmasına engel olmaktadır. Çok yüksek topuklu ve dar ayakkabılardan uzak durmak tırnak batmasını önleyebilir. Bu yüzden daha rahat, ayak biçimine uygun ve alçak topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayağı darbe ve baskılardan korumak da oldukça önemlidir. El ve ayakları nemlendirmek tırnağı yumuşatarak batmaya engel olabilir. Bu sebeple nemlendirici kremler veya yağlar kullanılmalıdır.

 

Diğer Konu

Göz seğirmesi neden olur?

“Blefarospazm” olarak da bilinen göz seğirmesi, göz kapağının bir iki dakika boyunca her birkaç saniyede …