Anasayfa / Faydalı Bilgiler / Siyah Sarımsak Faydası

Siyah Sarımsak Faydası

Ülkemiz verimli topraklara sahiptir. Her türlü ürün yetiştirilip taze taze piyasaya sunulur. Toprağın verdiği zengin ürün listesinin içinde sarımsak da yerini alır. Sarımsak adeta antibiyotik değerinde bir üründür. Mutfaklarımıza giren sarımsak genel olarak normal, beyaz kabuklu, kendine has keskin kokusu olan sarımsaktır. Mutfaklar sarımsak kokusuyla dolup taşsa da şifasından yararlanmak gerekir.
Normal sarımsak mutfaklarımızda çok kullanır ve hemen her faydasını bilinir ama bir de son günlerde popüler olan ve adı sık duyulmaya başlayan siyah sarımsak var. Bu siyah sarımsak da nereden çıktı, nasıl elde edilir, faydası nedir derseniz aşağıdaki bilgiler sizi aydınlatacaktır
Siyah sarımsağın pek çok kişi halen adını bile duymamış olsa da Avrupa, Avustralya, Amerika, Kore ve Japonya gibi ülkelerin mutfaklarına çoktan girmiş bile.

Siyah Sarımsağın Ne Gibi Yararları Vardır?

Henüz fazla gelişmemiş ve tanınmamış bir fermente ürünü olan siyah sarımsak sülfürlü bileşikleri fazlaca içermekte olup kansere karşı da umutlandırıcı bir etki göstermektedir. Virüs kökenli hastalıklarda rahatlıkla kullanılabilir. Kara sarımsak da denilen siyah sarımsağın antioksidan miktarı normal sarımsaktan iki kat fazladır. Bu özelliği ile siyah sarımsak dolaşım sistemi ve kronik hastalıklarda, Alzheimer ve romatoid artritte etkili olmaktadır.

Üzerinde araştırmaların devam ettiği bu yeni gıda ürününün içeriğinde anti bakteriyel, anti viral, anti fungal, özellik taşıyan kimyasal bileşenleri de boldur. Anti kanserojen özeliği fermantasyon sırasında kazanılmaktadır. Kolesterolün ve tansiyonun düşürülmesi, bağışıklığın güçlendirilmesi, enfeksiyonlara karşı koruyucu ve iyileştirici etkisi, hücre yenileyici özellikleri de beyaz sarımsaktan daha yüksektir.

Siyah Sarımsağın Tadı Nasıldır?

Kurutulan meyvelere benzer biraz ekşimsi tada sahip olan siyah sarımsak ağızda, hafif şekerli ve tütsülenmiş bir tat bırakmaktadır. Yiyen kişide beyaz, normal sarımsakta olduğu gibi uzun süre geçmeyen kötü bir koku bırakmaz.

Beyaz sarımsağa göre yüksek oranda antioksidan ve diğer bazı kimyasallar içermesi, ağızda koku bırakmaması ve anti kanserojen özelliğinin yüksek olması sebebiyle birçok ülkenin tercihi durumuna gelmiştir. Siyah sarımsak yiyeceklere ilave edilerek ya da çerez olarak kullanılabilir. Dondurma, kraker, çikolata, enerji içecekleri gibi gıdaların üretimi sırasında da ilave edilip farklı bir aroma kazandırılabilir.

Siyah sarımsak kokusu nedeniyle yararları çok olsa da normal sarımsağı tüketmekten kaçınan kişiler için sarımsak tabletlerine, sarımsak ekstratları ve granüllerine karşı tamamen katkısız ve doğal bir alternatif olarak sunulabilir. Siyah sarımsağın beklentileri karşılayıp karşılamayacağını zaman gösterecektir.

Diğer Konu

Probiyotikler bağırsak kanserine karşı

Normal koşullar altında sağlıklı bir bağırsak florasında çeşit çeşit dost bakteri bulunur. Maruz kaldığınız enfeksiyonlar, …