Anasayfa / Faydaları / Zararları / ‘Siyah altın’ çiğ kakaonun faydaları

‘Siyah altın’ çiğ kakaonun faydaları

Herkesi mutlu edecek bir haberimiz var. Çikolata sağlık için en faydalı besinlerden biri desek! Yalnız bu iyi haber çarşıda satılan çikolataların çoğu için geçerli değil. İspanyolların ‘siyah altın’ olarak adlandırdığı çiğ kakao için geçerli.

Maya uygarlığı zamanında ortaya çıkan ve Tanrıların yiyeceği olarak adlandırılan çikolatanın sağlık için en faydalı besinlerden bir olduğu haberinin herkesi mutlu edeceğini tahmin ediyorum.
Ancak bu iyi haber çarşıda satılan çikolataların çoğu için geçerli değil. Şifalı olan, ağaçtan toplanan kakao çekirdeklerinin doğal hali. Bu şifadan ne kadar faydalanabileceğimizi çekirdekten çikolataya dönüşürken uygulanan ısı işlemi ve sonradan içine neler eklendiği belirliyor.
Kakaonun sağlığa en önemli faydası içerdiği flavonol isimli antioksidandan kaynaklanıyor. Flavonolün kan dolaşımını rahatlattığı ve beyne giden kan akışını hızlandırdığı gösteren klinik deneyler var. Aynı zamanda kalp hastalığı ve demansı önlediği düşünülüyor. Tıp dünyası için heyecan verici bu ihtimalleri araştırmak için Harvard Tıp ile bağlantılı Brigham Hastanesi doktorları, 18.000 kişilik geniş bir araştırma başlatmışlar. 4 yıl sürecek bu araştırmada, katılımcılar 750 mg kakao flavonolü içeren takviye alacaklar ve sağlık üzerindeki etkileri izlenecek.
Tükettiğiniz çikolatanın sağlığınıza faydasını içerdiği flavonol miktarı belirliyor. Ne kadar flavonol içerdiği gördüğü işlemle ilgili. Geleneksel üretimde kullanılan çiğ kakao çekirdekleri, ağaçtan toplandıktan sonra önce tatlarındaki acılığı almak için fermente edilip daha sonra yüksek ısıda kavruluyor. Bu işlem genel besin değerini ve içerdiği flavonol miktarı büyük oranda azaltıyor. Kakao kavrulduktan sonra öğütülüyor ve sıvı hale geliyor. Bu sıvıdan kakao katı maddesi ve kakao yağı ayrıştırılıyor. Flavanoller kakao katı maddesinde kalıyor

Doğal yollardan fermente edilip, yüksek ısı işlemine tabi tutulmayan kakaoya ‘çiğ kakao’ deniyor. Çiğ kakao, işlenmiş siyah çikolatanın 4 katı daha fazla flavanol içeriyor.
Eğer kakaonun faydalarından maksimum oranda yararlanmak isterseniz en iyi seçenek çiğ kakao tüketmek.

Çiğ kakao vücutta endorfin ve opyum salgılanmasını sağlayan feniletilamin isimli bir bileşik madde içeriyor. Yeryüzünde bu maddeyi içeren sadece iki besin var. Biri kakao, diğeri de mavi-yeşil denilen bir tür deniz yosunu. Endorfin ve opyum aşık olunca yoğun olarak salgılanan, mutluluk hissi veren hormonlar!

Çiğ kakaoyu toz veya parçacık halinde bazı aktarlarda, organik pazarlarda veya e-ticaret sitelerinde bulabilirsiniz. Organik olanları tercih edin.
Çiğ kakao ile evde deneyebileceğiniz pek çok tarif var. Keklerinizde, soğuk veya sıcak içeceklerde, evde yapabileceğiniz basit çikolata tariflerinde kullanabilirsiniz.
Bazı araştırmalar kakaonun sütlü ürünlerle tüketiminin antioksidan emilimini azalttığını gösteriyor. Sütlü çikolata yaparken badem veya kaju sütü tercih edebilirsiniz.
Deneyen herkesin bayıldığı çiğ kakao ve hurmalı çikolata topları ve brownie tariflerini bulmak

Diğer Konu

Dikkat eksikliği için egzersizler

Hatırlamanın güçlükle sağlanabildiği durumlarda, öğrenilen bilgilerin kısa süre içerisinde unutulmasını da kapsayan, gereken yerlerde öğrenildiği …