Anasayfa / Estetik / Sıkı Bir Vücut için.. Karın Germe

Sıkı Bir Vücut için.. Karın Germe

Biz kadınların en çok merak ettiği ,aslında en çok problem ettiğimiz konular arasında karın bölgesindeki kilo problemlerimiz olmaktadır.Sizler için Plastik Cerrahi Doktorlarımızla görüşme yaparak, konuyu detaylıca araştırarak sizlere sunuyorum.

Karın Germe diğer adı ile Abdominoplasti, alt ve orta karın bölgesinde biriken fazla yağ ve sarkık bölgeleri hedef alarak karın kaslarının sağlamlaştırılması işlemidir.

Karın germe ameliyatı bir zayıflama  yöntemi değildir. Kilo verildikten sonra ya da istenilen kiloya ulaşıldığında meydana gelen sarkmaların toparlanması, ya da kalıcı olarak yerleşen yağ dokusunun alınmasına yönelik gerçekleştirilen bir ameliyattır. Tam karın germe ameliyatı (Abdominoplasti) ve Kısmi karın germe ameliyatı (mini-abdominoplasti) yapılabilmektedir.

Abdominoplasti basit ve güzel sonuçlar veren bir operasyondur. Vücut kontürünün düzgünleştirilmesi (liposuction, meme büyütme, meme küçültme) ve diğer bazı ameliyatlar (rahim, yumurtalık ameliyatları vb.) ile birlikte gerçekleştirilebilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) kimlere uygulanabilir?

Karın germe işlemi için karın kaslarında gevşeme ya da karın derisinde sarkma olmalıdır. Bu tür problemleri olan kadın erkek herkese karın germe operasyonları uygulanabilmektedir. Karın germe özellikle doğum sebebiyle karın bölgesinde çatlaklar ve sarkmalar meydana gelmiş, karın kasları zayıflamış bayanlarda uygulanmaktadır.

Karın germe ameliyatı nerede yapılır ?

Tam veya kısmi abdominoplasti veya karın germe ameliyatları cerrahi bir müdahale olduğu için hastane şartlarında yapılmalıdır.

Karın germe nasıl bir ameliyattır?

Karın germe operasyonlarının süresi doktor tarafından bilgilendirilmesi yapılır. Genellikle kalçadan diğer kalçaya uzanan ancak iç çamaşırı ile gizlenebilecek incelikte bir kesi ile gerçekleştirilir. Göbek çevresine müdahale edilecekse ayrı bir kesi yapılması gerekir. Operasyon sırasında karın derisi, kasıklardan itibaren kaburga kemikleri hizasına kadar altındaki kaslardan serbestleştirilir. Karın kaslarında bir zayıflık veya fıtık varsa onarılır, fazla deri kesilerek vücuttan uzaklaştırılır. Mini-abdominoplastide yapılan bu işlemler daha sınırlıdır. Operasyon bittikten sonra kesi cilt dikişi ya da gizli (intradermik) dikiş ile kapatılır ve pansuman yapılır.

Ameliyat sonrası ilk birkaç gün şişlik ve ağrı hissedilebilir ancak ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen bir ağrıdır. Ameliyat sonunda konulan drenler 1-3 gün arasında, dikişler ise 1-3 hafta sonra alınır. Kendiniz sorunsuz hissetmeniz birkaç ay sürebilir. Ameliyat sonrası işinize 2 hafta sonra dönebilirsiniz.

Kilo alıp verme sonucu karın deformasyonu oluşanlarda ameliyat için en doğru zaman ne zamandır?

Karın germe ameliyatınızı kilo verme sürecinin sonunda yapmakta fayda var. Böylece deformasyonun tamamını görmek ve tedavi etmek mümkün olur. Fakat bazen kilo verme sürecinde belli bir aşama kaydeden hastalara ameliyat ile destek vermek kilo verme sürecine adaptasyonu arttırır.

İkinci kez karın germe ameliyatı olabilir miyim?

Önceki ameliyatınızdan 1 yıl kadar sonra güvenli olarak ikinci kez karın germe  ameliyatı olabilirsiniz. Ama bu ikinci ameliyatınızda eğer yağlarınızı da aldırmak istiyorsanız bu ameliyatta karın ve bel bölgesinden çok sınırlı yağ alınabileceğini hatırlatırız.  Bu bölge daha önceki klasik teknik ile yapılan ameliyatta zeminden kaldırılmış olduğu için kan dolaşımı normalin altında kabul edilir ve yağ alma gibi yıpratıcı işlemler mümkün ise yapılmaz.

Ameliyat izleri beni ne kadar rahatsız eder?

Karın germe ameliyat iziniz iç çamaşırı içerisinde kolaylıkla gizlenebilir. İnce pembe renkte olan çizgi giderek beyazlayacaktır. Doktorunuzun size önerdiği iz kremlerini ve silikon bantları kullanarak karın ameliyatı izini mümkün olduğu kadar daha az belirgin hale getirebilirsiniz.

Diğer Konu

Karın bölgesindeki yağlardan kurtulma yolları

Karın – bel çevresindeki yağlanma vücudun diğer bölgesindeki yağlanmalardan daha tehlikelidir. İç organları çevreleyen bu …