Anasayfa / Faydaları / Zararları / Semizotunun Faydaları

Semizotunun Faydaları

Semizotunun faydaları arasında ilk akla gelen vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin bir sebze olması. Aşağı yukarı ıspanakla aynı miktarda demir, sütün yarısı kadar kalsiyum ve portakalın 1/3’ü kadar C vitamini içeren semizotu aynı zamanda çok düşük kalori oranıyla (100 gram semizotu 16 kalori içeriyor) kilo kontrolü/kilo verme için tüketilmesi önerilen sebzeler arasında yer alıyor.

Semizotunun bir diğer özelliği ise pek çok sebzeden daha yüksek oranda omega 3 yağ asidi ve antioksidan içermesi.

Semizotunun Sağlığa Faydaları

Omega 3 Yağ Asitleri: Hayvansal gıdalarda bulunan EPA, DHA ve bitkilerde bulunan ALA omega 3 yağ asitleri için tek kaynağımız tükettiğimiz besinler. Çünkü vücudumuz bu yağ asitlerini kendi kendine üretemiyor.

Omega 3 yağ asitlerinin sağlığımıza en önemli etkisi ise kandaki yağ oranını (trigliseridler) düşürerek kalp ve damar hastalıklarından korunmamızı sağlaması. Son yıllarda yapılan bazı araştırmalarda omega 3 yağ asitlerinin depresyon, astım, dikkat eksikliği gibi sorunların görülme riskini azalttığı ve bu hastalıkların tedavi sürecine yardımcı olduğunun altı çiziliyor.

Yine yapılan bilimsel çalışmalara göre yeterli miktarda omega 3 yağ asidi almak Alzheimer ve bunama gibi beyin fonksiyonlarında meydana gelen problemlerin ortaya çıkmasını önlüyor.

Doktorunuzun tavsiyesi ile omega 3 takviyesi kullanmak bir seçenek olabilir ancak omega 3’ü tükettiğiniz gıdalardan almak istiyorsanız her hafta en az 3 öğün hamsi, lüfer, sardalye, ton balığı, uskumru veya somon yemelisiniz. Omega 3 bakımından zengin yemiş ve yağlar ise keten tohumu ve keten tohumu yağı, kanola yağı, soya fasulyesi yağı, zeytinyağı ve ceviz.

Diğer Konu

Meyveli çaylara dikkat: Araştırmacılar uyardı

Sağlıklı yaşam için önerilen meyveli çayla ilgili bilim insanlarından uyarı geldi. Araştırmacılar, bu içeceklerin zararına …