Anasayfa / Faydalı Bilgiler / Şekerleme Yapmanın 5 Faydası

Şekerleme Yapmanın 5 Faydası

Kaç sefer öğleden sonra bir şekerleme yapma ihtiyacı hissettiniz?

Yeterli vakti bulmak kolay değildir ancak bazen bedeniniz sizi bunu yapmak için zorlar.

Zihniniz Bir Jilet Gibi Keskin Olma İhtiyacı Duyar

Eğer yeteri kadar uyumazsak, ne yaparsak, yapalım bir sonraki gün en iyi performansımızı göstermeyeceğimizi hepimiz biliriz. Ve uykunuz bilgileri ve yönlendirmeleri ne kadar özümseyebileceğinizi belirlediği için, bu gibi durumlarda vakit buldukça gün içerisinde dinlenmeniz oldukça iyi bir fikirdir. 60 ila 90 dakika arasındaki bir şekerleme önünüzdeki 24 saat boyunca zihinsel aktivitelerinizi geliştirebilir.

 Kalbiniz Daha Sağlıklı Olacaktır

Harvard Üniversitesi’ndeki görevliler gün içerisinde şekerleme yapan bireylerin kalp hastalıklarına yakalanma riskinin daha az olduğunu bulmuştur. Bu, uzun vadede yorgunluğun üstesinden gelmenize yardımcı olur. Kollarınız, yastığınıza sarılmış bir biçimde haftada en az üç gün 30 dakikalık bir şekerleme yapmaya çalışın.

 Daha Az Stresli ve Endişeli Olacaksınızdır

Yorgunluk, strese neden olur ki bu da sizin daha da yorgun olmanıza neden olur. Gün içerisinde bir şekerleme yapmak bu kısır döngüden kurtulmanıza neden olur. Bilim adamları gün içerisinde şekerleme yapmayan insanlardaki stres hormon seviyelerinin önemli derecede arttığını gözlemlemiştir.

 Daha İyi Yiyeceksinizdir

Eğer yorgunsanız ve az enerjiniz varsa, mutfağa gidip, bir tabak dolusu şekerli ve sağlıksız yiyecek tüketme ihtimaliniz çok yüksektir. Daha iyi bir seçenek ise; gün içinde şekerleme yapmaktır. Dinlendikçe enerji toplarsınız ve abur cubur gibi şeyleri unutma ihtimaliniz de artar. 10-15 dakikalık kısacık bir şekerlemenin bile büyük faydasını göreceksinizdir.

 Enerji Dalgalanması Hissedeceksinizdir

Her ne kadar uyumak, fiziksel işten kaçmak anlamına da gelse, araştırmalar gün içerisinde şekerleme yapan sporcuların, şekerleme yapmayanlara kıyasla daha başarılı antreman yaptığını ve daha iyi sonuçlar aldığını göstermektedir. Güç, tepki, hız… Tüm bunlar biraz şekerleme ile geliştirilebilinir.

Diğer Konu

Probiyotikler bağırsak kanserine karşı

Normal koşullar altında sağlıklı bir bağırsak florasında çeşit çeşit dost bakteri bulunur. Maruz kaldığınız enfeksiyonlar, …