Anasayfa / Faydaları / Zararları / Rokanın Faydaları

Rokanın Faydaları

Akdeniz kökenli, yeşil yapraklı roka, karnabahar ve lahanın da dahil olduğu “Brassicaceae” ailesindendir (geleneksel olarak turpgiller familyasından sayılır) ve Latince adı “Eruca sativa”dır

 

Rokanın faydaları arasında öne çıkanlar A ve C vitaminleri bakımından zengin olması, yüksek miktarda kalsiyum ve demir içermesidir.

Diğer yeşil yapraklı sebzelere oranla daha güçlü bir aroması olan rokayı salatalarda, et ve sebze yemeklerinde, makarna soslarında da kullanabilirsiniz.

Rokanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Karotenoid İçeriği: Tatlı patates ve kale kadar karoten içermemekle birlikte roka yüksek miktarda beta karoten alabileceğiniz sebzeler arasında sayılabilir.

Beta karoten ile ilgili yapılan çalışmalar bu bileşenin antioksidan etkisinin kanser, makula dejenerasyonu gibi hastalıkların oluşumunu önlediği/yavaşlattığını ortaya koymaktadır.

Genel sağlığınızı korumak için karotenoid bakımından zengin roka, ıspanak, pancar yaprağı, pazı ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeleri daha sık tüketebilirsiniz.

Kalsiyum İçeriği: Pek çok sebze kalsiyum bakımından zengindir ancak bazı sebzelerde, kalsiyumun vücut tarafından emilimini olumsuz yönde etkileyen oksalat gibi bileşikler bulunmaktadır.

Örneğin ıspanak çok iyi bir kalsiyum kaynağı olmakla birlikte yüksek miktarda oksalat içeriği nedeniyle içerdiği kalsiyum vücut tarafından tam anlamıyla kullanılamaz.

Tükettiğiniz sebzelerden aldığınız kalsiyum miktarına özen gösteriyorsanız diğer sebzelere oranla daha az oksalat içeren ve bu sayede vücudun kalsiyumu daha çok kullanmasına olanak tanıyan rokayı yiyebilirsiniz.

Diğer Konu

Meyveli çaylara dikkat: Araştırmacılar uyardı

Sağlıklı yaşam için önerilen meyveli çayla ilgili bilim insanlarından uyarı geldi. Araştırmacılar, bu içeceklerin zararına …