Anasayfa / Şifalı Bitkiler / REZENENİN FAYDALARI NELERDİR?

REZENENİN FAYDALARI NELERDİR?

Rezene, özellikle Çin, Hindistan başta olmak üzere birçok Ortadoğu ülkesinde bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Rezenenin faydaları arasında hazımsızlığa iyi gelmesi, beyne fayda sağlaması, kolesterolü ve tansiyonu düşürmesi sayılabilir. Rezene çayı, yağı ve tohumları birçok hastalığa karşı kullanılır.

A ve C vitaminleri açısından zengin bir bitkidir. Sodyum, magnezyum ve kalsiyum bulunduran rezenenin faydalarından bazıları:

  • Kansızlığa fayda sağlayan bir bitkidir.İçeriğinde bol miktarda demir mineralinden bulundurur. Demir ile birlikte histidin adı verilen bir bileşik de ihtiva eder. Demir hemoglobinin ana bileşenini oluştururken, histidin hemoglobin üretimini uyarır. Bu iki bileşen sayesinde anemiye karşı fayda sağlar.
  • Hazımsızlık için de kullanılabilir.Mide ve bağırsak iltihabını azaltır, besinlerin emilimini kolaylaştırır, sindirim ve mide suyu salgılanmasını uyarır. Aynı zamanda kabızlık için de yarar sağlar. Rezene tohumu kabızlığı yok edici etki yapar.
  • Bağırsaklardaki gazları giderir.İçeriğinde bulunan aspartik asit nedeniyle gaz giderici özelliği vardır. Şişkinliği azaltır, mide ve bağırsaklardaki gazların kolay çıkarılmasına yardın eder.
  • Kolesterole karşı yarar sağlar.İyi bir lif kaynağıdır. Bunun sonucunda kandaki kolesterol oranını dengeler. Kolesterolü dengelemesiyle de kolesterol sonucu oluşabilecek kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.
  • Rezene tohumu özü kansere karşı koruma sağlar.Tümörlü hücrelerin büyümesini engeller. Birçok kanser türüne karşı koruma sağlar.
  • Tansiyonu düşürücü özelliği vardır.Önemli bir potasyum kaynağıdır. Potasyum, kan damarlarının gerginliğini azaltır ve kan basıncını düşürür. Bu sayede kan basıncını düşürerek tansiyonu da düşürücü etki yapar. Ayrıca tansiyon yüksekliği sebebiyle kalp krizi, felç geçirme gibi hastalıklara karşı da koruma sağlar.
  • Beyne karşı yarar sağlar.Potasyum, rezene çiçeğinin soğan kısmında ve tohum kısımlarında yüksek miktarda bulunan bir mineraldir. Potasyum sayesinde beyin fonksiyonları güçlenir, beyne fazla oksijen ulaşır.

Diğer Konu

Çakşır Otunun Yararları (Faydaları)

Anadolu, orta Anadolu, Güney ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz de çokça yetişmektedir. Ortalama yükseklikleri …