Anasayfa / Faydalı Bilgiler / Probiyotikler bağırsak kanserine karşı

Probiyotikler bağırsak kanserine karşı

Normal koşullar altında sağlıklı bir bağırsak florasında çeşit çeşit dost bakteri bulunur. Maruz kaldığınız enfeksiyonlar, kullandığınız antibiyotikler, mide ilaçları ve yaşlanmak sağlıklı bakterilerin hem sayılarının hem de güçlerinin azalmasına neden olur. Mesela genç bir insanın bağırsağında 800 farklı aileye mensup yaklaşık 100 trilyon bakteri bulunur. Bu genç insan antibiyotik aldığında dost bakterilerin yüzde 95’i ölür. Sağlıklı beslenmeyle tekrar yerine konması ise neredeyse 24 ayı bulur!

1. HAYATİ FONKSİYONLARDA ROL OYNARLAR: Bağırsaklarda yaşayan mikroorganizmalar vücudun ağırlığından enerjisine ve beslenmesine kadar birçok yaşamsal mekanizmayı kontrol ediyor.

2. KİŞİYE ÖZELDİR: Her insanın bağırsak florası kendine özgüdür ve temeli normal doğum esnasında atılan bu flora, yetişkin yaşlarda yenilen besinlerle şekillenir.

3. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN YAPITAŞLARIDIR: Vücudunuzda ne kadar fazla faydalı bakteri varsa hastalıklara karşı o kadar dirençli olursunuz.

4. VİTAMİN SENTEZLERLER: K ve H vitamininin vücudumuzdaki faydalı mikroplar, yani probiyotikler tarafından sentezlendiğini biliyor muydunuz?

5. DEPRESYONU ÖNLERLER: Mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin yüzde 95’i bağırsaklarda probiyotikler tarafından üretilir. Bağırsakları tedavi etmeden depresyon tedavi edilemez.

6. ALERJİK HASTALIKLARLA SAVAŞIRLAR: Probiyotikler alerjileri önlemekle kalmıyor, alerjik hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor.

7. KANSERDEN KORURLAR: Kanser yapan maddelerin toksik etkilerini önler, kanserojenlerin vücuda girişini engeller ve kanserli hücrelerin intiharına (Apopitoz) neden olurlar.

8. PROBİYOTİKLERİN KAYBINDA SİZİ BEKLEYEN HASTALIKLAR: Alerjiler, egzama, otizm, kanser, diyabet, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, çocuklarda öğrenme güçlüğü, mantar enfeksiyonları, otoimmün hastalıklar, romatoid artrit, fibromiyalji, diz kireçlenmeleri, artritler, osteoartrit, sedef hastalığı, Hashimato hastalığı, Behçet hastalığı, bakteriyel ve viral enfeksiyonlar.

Diğer Konu

Dikkat eksikliği için egzersizler

Hatırlamanın güçlükle sağlanabildiği durumlarda, öğrenilen bilgilerin kısa süre içerisinde unutulmasını da kapsayan, gereken yerlerde öğrenildiği …