Anasayfa / Faydalı Bilgiler / Potasyum Eksikliği Belirtileri

Potasyum Eksikliği Belirtileri

Potasyum, hücre ve organların fonksiyonlarını düzenli olarak yerine getirebilmesi için anahtar minerallerden biridir. Tıpta adı “hipokalemi” olan potasyum eksikliği başka bir nedene bağlı olmaksızın görülebileceği gibi müshil etkisi yaratan ya da yan etkileri arasında vücudun fazla su kaybetmesi olan ilaçların düzenli olarak kullanımı neticesinde de görülebilir.

Potasyum Eksikliğinin Kalp Üzerindeki Belirtileri

Potasyum vücuttaki tüm kaslarda olduğu gibi kalp üzerinde de aktif bir rol oynamaktadır. Düşük potasyum seviyesi düzensiz kalp atışı ya da aritmiye neden olabilir. Hali hazırda kalp rahatsızlığı olanlarda bu risk seviyesini yükselten bir durumdur. Vücudun uzun dönemli ishal veya tekrarlanan kusma gibi nedenlerden dolayı aşırı potasyum kaybetmesi kalp krizine kadar gidebilen sorunlara sebebiyet verebilir.

Potasyum Eksikliğinin Kaslardaki Belirtileri

Düşük potasyum değerleri kalp kasında olduğu gibi diğer kaslarda da olumsuzluklara yol açar. Kaslarda oluşabilecek belirtiler seğirmespazm ve kramplardır. Bu belirtilere kaslara iğne batırıyormuş hissi de eklenebilir. Her kas potasyum eksikliğinden etkilenebileceği gibi bu belirtiler daha çok bacak ve kol kaslarında görülebilir. Potasyum seviyesi çok düştüğünde ya da uzun süreli potasyum eksiliği yaşan kişilerde kaslar paralize olabilir ve bu bazı organlarda ciddi hasarlara yol açabilir. Sindirim sistemi düzgün çalışmaz ve sürekli kabızlık görülebilir. Akciğerler etkilenir ve nefes alıp vermede zorlanma yaşanabilir.

 

 

 

Diğer Konu

Probiyotikler bağırsak kanserine karşı

Normal koşullar altında sağlıklı bir bağırsak florasında çeşit çeşit dost bakteri bulunur. Maruz kaldığınız enfeksiyonlar, …