Anasayfa / Faydaları / Zararları / Pırasanın Faydaları

Pırasanın Faydaları

Pırasa tüketim grafiği çok yüksek ve dünyanın en popüler  besin kaynaklarından bir tanesidir. Pırasa son derece besleyici, ucuz ve sağlık açısından çok faydalır sebezedir. Komzteik endüstrisinde yaygın olarak kullanılan prasa ilaç sektröünde de ayrı bir yeri vardır.

Pırasanın içerdiği flavonoidler ve kükürt kombinasyonu pırasayı çok değerli kılmaktdır. Pırasa bütün bie yıl boyunca bulunabilmesine rağmen daha çok mevsimi ilkbaharda başlar.

Pırasa etkileyici miktarda flavonoid içermektedir, özellikle de kaempherol ve kükürt miktarı dikkat çekici seviyededir. Bunların yanında lif açısından da zengin olan pırasa A,E,K vitaminleri içermektedir. Özellikle A vitamini açısından inanılmaz zengindir. Potasyum, kalsiyum, magnezyum, manganez, demir, bakır yanında  niasin,Pantotenik, Piridoksin ,  gibi vücut açısından hayati önem taşıyan mineral ve bileşenler içerir.

Pırasanın Sağlığa Faydaları

Pırasanın içerdiği besinler özellikle çok geniş bir yelpazede cilt sağlığına hizmet etmektedir. Cilt için harika besinler içeren pırasa aynı zamanda,  kalp, kan, göz, kemik, sindirim sistemi sağlığını yakından ilgilendiren vitamin ve mineraller içermektedir.

Pırasanın Cilt Sağlığına Faydaları: Etkili ve doğal bir idrar söktürcü olan pırasa bu özelliği ile bir bakıma cilt sağlını da olumlu anlamda etklemektedir. Vücudun temizlenmesini sağlar ve cilde parlak bir görünüm kazandırır.

Diğer Konu

Meyveli çaylara dikkat: Araştırmacılar uyardı

Sağlıklı yaşam için önerilen meyveli çayla ilgili bilim insanlarından uyarı geldi. Araştırmacılar, bu içeceklerin zararına …