Anasayfa / Faydaları / Zararları / Pepinonun Faydaları

Pepinonun Faydaları

Anavatanı Güney Amerikadır ancak son yıllarda Türkiye’de yetiştirilmesinede başlanan tropikal meyve pepino, içerdiği yüksek potasyum miktarı ile kan şekerini düşürür,içerdiği A, B ve C vitaminleri ve kansere ile kalp krizine karşı koruma özelliklerinede sahiptir.
Şimdi son zamanlarda Türkiye’de de yetiştirilmesine başlanılan ilaç gibi meyve pepino, kavun, muz ve ananasa benzeyen lezzetiyle büyük alaka görüyor. Görünümüde kavuna benzeyen meyve, içerdiği yüksek potasyum oranı sebebiyle kan şekerini düşürür ve içerdiği A, B, ve C vitaminleride kanser ve kalp krizine karşı koruma sağlar. Kanser hücrelerinin yok olmasında büyük etkisi vardır ve kolesterolü düşürdüğü bilinen pepino, hücre yenileme özelliği ile daha çok çocukların gelişmesinde, C vitamini deposu olması nedeniyle vücut direncinide artırmada, kalsiyum yönünden zenginliğiyle ağrıların giderilmesinde de fayda sağlıyor. Ayrıca pepino, böbrek kumu dökmesindede etkili olduğu kadar anemi hastalığınada fayda sağlar. Cinsel arzuları ve isteği uyarıcı etkisi de bulunduran pepinonun, uyku düzeninide dengede tutması, menopoz döneminde yaşanan psikolojik problemlerdede olumlu yararlar sağlaması ve içinde K vitaminide bulunduğundan kanın pıhtılaşmasını da kolaylaştırıyor. Çocuklarda kemik gelişimide sağlayan pepino, cilt bakımındada kullanılabiliyor. Bunlarla birlikte pepinonun; şeker hastalığına, parkinsona hastalığını, dalak yetmezliğini (tromoksin), bağırsak kanserini, gen hastalığını, mide rahatsızlığını, anemi (kansızlık) hastalığına iyi geldiği tesbit edilmiştir.

Diğer Konu

Meyveli çaylara dikkat: Araştırmacılar uyardı

Sağlıklı yaşam için önerilen meyveli çayla ilgili bilim insanlarından uyarı geldi. Araştırmacılar, bu içeceklerin zararına …