Anasayfa / Hastalıklar / Obezite Nedir ?

Obezite Nedir ?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) obeziteyi şöyle tanımlar; Vücuda besinler ile alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olmasından kaynaklanan ve vücutta sağlığı bozacak ölçüde aşırı yağ birikmesidir.

Obezitenin belirlenmesinde en sık kullanılan ölçüm vücut kitle indeksi (VKİ)’dir. Vücut kitle indeksi 40kg/m2 nin üzerindeki hastalar morbid obez olarak tanımlanırlar ve ek hastalıkları olmasa bile cerrahi tedavi adayıdırlar. VKİ, vücut ağırlığının kilogram olarak boyun metre cinsinden karesine bölünmesi ile bulunmaktadır.Ancak VKİ, vücut kilosundaki artışların kas yapılara mı, yoksa obeziteye mi bağlı olduğunu ayırt etmede yeterli olamamaktadır. Bu nedenle obezmiyim sorusuna yanıt bulmak için doktorunuza baş vurmanız en doğru yöntem olacaktır.

OBEZİTE NASIL SINIFLANDIRILIR?

Vücut Kitle İndeksine Göre Sınıflama

Düşük Kilolu                      < 18.5

Normal Kilolu    18.5 – 24.9

Kilolu     ≥ 25.0

Aşırı kilolu           25.0 + 29.9

Obez     ≥ 30.0

Sınıf 1 Obez     30.0 – 34.9

Sınıf 2 Obez     35.0 – 39.9

Sınıf 3 Obez ( Morbid Obez )   ≥ 40.0

OBEZİTENİN GÜNLÜK HAYATA ETKİLERİ NELERDİR?

Obezitenin, Tip II diabetes mellitusa, hipertansiyona, aterosklerotik kalp hastalıklarına, kolelityazise, eklem hastalıkları, uyku apnesine, gastroözefageal reflüye,bazı tip kanserlere(meme,kolon) alt ekstremitede venöz staza ve üriner staz inkontinansa neden olduğu bildirilmektedir.

OBEZİTE TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR?

Obezite tedavisinin esas amacı yakılan enerjiden azının alınmasıdır. Obezite tedavisi kısaca şu ana başlıklar altında toplanabilir. Bu başlıklar;

  • Diyet
  • Egzersiz
  • Davranış değişikliği
  • Medikal tedavi
  • Mide balonu
  • Cerrahi tedavidir.

Cerrahi tedavi başlanmadan önce ilk 4 tedavi modalitesi denenmelidir. Başarılı olunmaması durumunda mide balonu ve  cerrahi tedavi uygulanmalıdır.

MİDE BALONU

Gastrik balon (mide balonu), cerrahi bir işlem değildir. Endoskopik olarak yapılan ve anestezi gerektirmeyen bazen sedasyon altında yapılan bir işlemdir. Bu yöntemde mide içerisine bir balon yerleştirilerek midenin daha erken dolması ve tokluk hissinin daha çabuk hissedilmesi amaçlanmıştır. Geçici bir yöntemdir. Genellikle vücut kitle indeksi 30-35 kg/m² arasında ve şeker hastalığı gibi ek hastalıkları olmayan hastalarda tercih edilen bir yöntemdir. Veya süper obez hastalarda operasyon öncesi hazırlık olarak bir miktar kilo kaybedilmesi amacı ile kullanılır. Seçilen balon türüne göre 6ay-1yıl gibi bir süre midede kaldıktan sonra tekrar endoskopik olarak çıkartılır. Hastaya balon takıldığı süreç zarfında kilo vermesi ve yeme alışkanlıklarını değiştirmesi için zaman kazandırmak hedef alınmaktadır.

 

CERRAHİ TEKNİKLER NELERDİR

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI (TÜP MİDE-SLEEVE GASTREKTOMİ)

Mide küçültme cerrahisi  Sleeve Gastrektomi veya halk arasındaki adı ile tüp mide ameliyatıdır. Mide küçültme cerrahisinde kabaca midenin büyük kurvatur ( uzun ve dışa bakan kısmı) tarafı denen bölgenin çıkartılarak, midenin bir tüp şekline getirilmesidir. Mide küçültme ameliyatlarından en son bulunanı ve günümüzde hem Türkiye hem de Avrupa’ da en çok uygulanılan mide küçültme ameliyatıdır. Mide küçültme ameliyatının esas etkisi mide fundus kısmından salgılanan iştah hormonu olan Ghrelin hormonun azalması ile iştahın azalması ve küçülen mide hacmi ile birlikte çok daha az gıda alarak tokluk hissinin oluşmasıdır.

Diğer Konu

Saç dökülmesinin nedenleri

Beslenme alışkanlıklarından, strese, yanlış ürün kullanımından çeşitli hastalıklara kadar pek çok etkenin saç dökülmesine neden …