Anasayfa / Faydaları / Zararları / MISIRIN FAYDALARI NELERDİR?

MISIRIN FAYDALARI NELERDİR?

Mısır iri taneli ve ilk defa tarih öncesi çağlarda Mezoamerika bölgesinde, yerli halk tarafından yetiştirilen bir tek yıllık bitkidir. Taneleri ince yapraklı sap şeklinde başaklar bulundurmaktadır. Mısırın tümünden yani koçanından ziyade, taneleri tüketilmektedir. Doğada, 6 farklı çeşit mısır türü bulunmaktadır. Bu mısır çeşitleri; çentik mısır, çakmaktaşı mısır, koza mısır, patlatmalık mısır, un mısır ve süt mısır şeklindedir.

Teknik olarak bir meyve olan mısır, arpa, yulaf ve buğday gibi, tahıl grubundan da sayılmaktadır. Mısır, beyaz, sarı, pembe, kırmızı, mavi, mor ve siyah renklerde olabilmektedir. Sarı renkli tanelere sahip olan mısırlar, lutein ve zeaksantin gibi karotenoidler tarafından zengindir.

İlk olarak Meksika bölgesinden Amerika kıtasına yayılan mısır, sonradan Avrupa’ya ve diğer bazı kıtalara da yayılmıştır. Avrupa’da süt mısır olarak yetiştirilen mısırın, tarla mısırı adı verilen cinsi hayvan yemi yapımında kullanılırken, diğer mısır cinsleri, mısır yağı, mısır unu, mısır gevreği vb. gibi gıda ürünlerinin ham maddesini oluşturmaktadır.

 

Diğer Konu

Meyveli çaylara dikkat: Araştırmacılar uyardı

Sağlıklı yaşam için önerilen meyveli çayla ilgili bilim insanlarından uyarı geldi. Araştırmacılar, bu içeceklerin zararına …