Anasayfa / Hastalıklar / MİDE FITIĞI NEDİR?

MİDE FITIĞI NEDİR?

Mide fıtığı, birçok kişinin muzdarip olduğu sağlık sorunların başında gelmektedir. Bizlerde bu yazımızda sizlere mide fıtığı hakkında birçok kişinin merak ettiği bilgileri vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler ile birlikte sizlerde, mide fıtığı nedir, nedenleri, belirtileri, komplikasyonları ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İlk olarak mide fıtığını sizler için kısaca tanımlayacak olursak eğer, göğüs ile karın boşluğunu ayırmakta olan diyafram kasında mevcut bulunan açıklıktan (hiatus) midenin üst kısmının, yemek borusuna doğru sarkması durumuna denmektedir.

Diyafram, karın ve göğüs arasında kalan geniş bir kastır. Sizler nefes almak için bu kası kullanmaktasınızdır. Normalde mide, diyaframın altında olmakla birlikte, mide fıtığı rahatsızlığına sahip  olan kişilerde, mide bir kısmını kas içinden yukarı iter.

Bu rahatsızlık genellikle 50 yaş üzerindeki kişilerde sıklıkla görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre ise, 60 yaşından büyük olan kişilerde yüzde 60 oranında hastalığın görüldüğü tespit edilmiştir.

Ayrıca bunlara ek olarak bir başka risk altında olan kişiler ise, obezite sorunu ile karşı karşıya olan kişilerdir. Bu durumda fazla kilolu insanlar, yaştan sonra risk altında olan kişiler olmaktadır.

Bir diğer risk faktörü de sigara kullanımıdır. Sigara kullanan kişiler diğer kişilere nazaran daha risk ltında olmaktadırlar.

 

Çoğu durumda, mide fıtığının küçük olması ve ilerlememiş olması herhangi bir belirtiye neden olmaz ve sizleri rahatsız etmez. Bu durumlar ancak doktorlar tarafından yapılacak olan muayeneler sonucunda belirlenebilmektedir.

Mide Fıtığı Nedenleri Nelerdir?

En baş neden olarak ilerlemiş olan yaş faktörü sayılmaktadır. Ancak birçok mide fıtığının tam olarak nedeni bilinmemektedir. Bazı insanlarda yaralanma ya da başka kas dokusunun hasarı sonucunda mide fıtığı oluşabilmektedir.

Başka bir nedeni ise midenizin çevresindeki kasların çok fazla baskı uygulamasıdır. Bunun sonucunda aşağıdaki durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

öksürme

kusma

bağırsak hareketleri sırasında ıkınma

ağır nesneleri kaldırmada sorunlar

Diğer Konu

Saç dökülmesinin nedenleri

Beslenme alışkanlıklarından, strese, yanlış ürün kullanımından çeşitli hastalıklara kadar pek çok etkenin saç dökülmesine neden …