Anasayfa / Faydalı Bilgiler / Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Yenilebilen,yem yeşil yaprakları ile güzel koku saçan ve birçok hastalığın iyileşmesine  destek olan ,çok yapraklı  harika bir otgiller üyesidir.Akdeniz havzasında bolca yetişen,ülkemizde ve Dünyada çokça tüketilen otlardandır.

Birçok kullanım alanı olan maydanoz, sağlık açısından çok zengin içeriğe de sahiptir.Yüksek oranda calsiyum ve demir,potasyum ile birlikte A-C ve K vitamini yönündende oldukça zengin ve faydalıdır.Her nekadar salata malzemesi olarak kullanılsada,suyunu da tüketerek başta böbrek taşlarını eritmekle beraber,idrar yolları enfeksiyonu,öksürüğe karşı koruyucu ve ödemlere karşı da kullanılmaktadır.

Maydanoz doğada en çok faydalı olan otlardan biridir.Faydaları gerçekten çok olan bu otgiller üyesinin başlıca faydaları…

* Çok güçlü olan maydanoz,idrar sökücu ve ödemlerin atılmasında faydalıdır.

* A vitamini’nin salgıladığı rodopsin ışık hassasiyetini de koruyarak göz sağlığını

da korumaktadır.

* Akciğeri temizleyip öksürüğü kesen,aynı zamanda sinüzlerinde açılmasına

yardımcı olup sinüzit ve faranşit gibi hastalıkların önlenmesinde de yardımcı olur.

* Kalp hastalıklarında etkili,kalbi koruyan,ve hastalıkları baskılayan bir ottur.

* Zayıflamada ve kanser hücreleri ile savaşmada yardımcıdır.

* Ağzımızdaki kokuyu bastırıp güzel kokmasına yardımcı olur.

* İltihaplı romatizma ( Romateid artrit ) gibi hastalıklara yakalanma riskini aza

düşürür.

MAYDANOZ’UN SUYUDA ÇOK FAYDALIDIR…

Maydanoz suyu birçok hastalıkta fayda göstermektedir.Böbrek taşlarının vücuttan atılımına yardımcı olur.İdrar yollarını açıp prostat hastalığında bile kanalların açılması ile çatallanmaları önleyip rahat idrar yapılmasında da etkilidir.

Karaciğerde biriken yağlanmaları önleyip enzimlerin sağlıklı salgılanmasına yardımcı olduğu için karaciğer kaynaklı cilt hastalıklarının önlenmesinde de bolca maydanoz tüketilmesi önerilmektedir.

Afrodizyak etkisi ile de yüzleri güldüren maydanoz,cinsel isteğide arttırıyor.Demir eksikliğinde de önemli olan bu bitki soğuk algınlığında da etkisini kanıtlamıştır.

Diğer Konu

Probiyotikler bağırsak kanserine karşı

Normal koşullar altında sağlıklı bir bağırsak florasında çeşit çeşit dost bakteri bulunur. Maruz kaldığınız enfeksiyonlar, …