Anasayfa / Faydalı Bilgiler / Masabaşı çalışanlara “1 saat kuralı”

Masabaşı çalışanlara “1 saat kuralı”

Masabaşı çalışmanın belki de en kötü taraflarından biri ciddi bel, sırt ve boyun ağrılarına yol açması. işe bağlı sakatlıkların başında bel ve sırt ağrıları olduğuna dikkat çekerek “Her gün bir saat yürüyüş yapın, masa başında çalışıyorsanız da mutlaka saatte bir kez mola verip yürüyün ya da zıplayın. Yeter ki omurganız hareket etsin.

Çalışanların en yaygın ve önemli sağlık sorunları arasında bel, sırt ve boyun ağrıları geliyor. Bu ağrılar aynı zamanda işe bağlı sakatlıkların en önde gelen nedenlerinden sayılıyor. Bu ağrıların büyük çoğunluğu omurga sağlığına ve ergonomiye dikkat edilmemesinden kaynaklanıyor.

Uzun saatler oturmayın

Çalışma hayatımızdaki ofis sandalyesinde uzun süreli oturuşlar sonrası bel, sırt ve boyun ağrılarımız kaçınılmaz olur. Bunun altında yatan etken şudur ki; Uzun süreli statik postür (sabit, durağan, hareketsiz), omurgamıza binen stresi arttırmaktadır. Duruş ve oturuş şekillerinin omurga üzerindeki etkileri biyomekanik değerlendirilmiştir.

Bu çalışmaya göre uzun süre oturma gerektiren meslekler, bel ağrısı için büyük risk faktörüdür. Çünkü ayakta durma ve uzanmaya oranla oturma esnasında omurgaya binen basınç daha yüksektir. Öne eğilerek oturan bir kişinin omurgasına, yaslanarak oturan bir kişiye göre ortalama kilogram bazında 50 kg yük binmektedir. Yaslanarak oturan bir kişinin omurgasına da, ayakta dik duran bir kişiye göre ortalama 50 kg yük binmektedir. Yani omurga sağlığımız açısından en kötü postür, masa başı oturup bir objeye (bigisayar, telefon, tablet, kitap vb.) karşı eğilmektir.

Diğer Konu

Dikkat eksikliği için egzersizler

Hatırlamanın güçlükle sağlanabildiği durumlarda, öğrenilen bilgilerin kısa süre içerisinde unutulmasını da kapsayan, gereken yerlerde öğrenildiği …