Anasayfa / Faydaları / Zararları / Mangonun Faydaları

Mangonun Faydaları

Çekirdeği sert meyve ailesinden olan mango, içinde 1 adet tohum bulundurur ve tohumun etrafında etli kısımla sarılı bir meyve türüdür. Renk, şekil, tohum ve lezzete göre farklılık gösteren bir çok mango vardır. Sarı, turuncu, kırmızı ve yeşil renklerinde mango meyveleri mevcuttur. Etli kısım genel olarak sarı renkte görünmektedir. Mango meyvesi içerisinde insan vücuduna yararlı olan 20’ye yakın madde barındırmaktadır.

Mango meyvesi dünyanın dört bir yanında tüketilen yaygın bir meyvedir. Mango tüketildiğinde sindirim sistemini düzenler, kemikleri güçlendirir, cilt, tırnak ve saç sağlığını geri kazandırır, kolon kanserine karşı mücadele eder ve makula dejenerasyonu problemini azaltır.

Mangonun Faydaları Nelerdir?

Kansızlık: Demir yönünden oldukça zengin olan mango, demir eksikliği bulunan kişilerin ilk tüketmeleri gereken meyvelerin başında gelmektedir. Bilinmelidir ki demir eksikliği görülen insanda paralel olarak kansızlıkta görülür. Vücut kan üretimi için demire ihtiyaç duymaktadır. İçerisinde bol bol demir bulunduran mangonun kansızlığa faydası vardır.

İyi bir antioksidan: İçerisinde bulundurduğu yüksek miktardaki fenol antioksidanı ile bağışıklık sistemini güçlendirir, metabolizmanın daha düzenli çalışmasını sağlar, mantar, bakteri ve virüslere karşı mango vücudu etkin bir şekilde korur.

Kan basıncını düzenler: Potasyum ve düşük sodyum içerikli mango, kalp kaslarındaki problemleri giderir, kan damarlarındaki plakları temizler, kan damarlarının genişlemesini sağlayarak vücuda düzenli bir kan basıncı sağlar.

Kanserle savaşır: İçerisinde çok yüksek miktarda pektin maddesini bulundurur ve kolesterol seviyesini düşürür. Bunun yanı sıra mangoda bulunan pektinin en büyük yararı prostat kanseri riskini en az seviyeye düşürmesidir. Pektin maddesi tüm kanser çeşitlerinde önleyici bir duvar görevi görebilmektedir. Bu nedenle mango kanserle mücadele eder.

Diyet kaynağı: 1 adet mangonun kalorisi yaklaşık olarak sadece 86’dır. Bu nedenle mango zayıflamak isteyenler için alternatif bir diyet besini olabilir. Bunun yanı sıra mangonun içerisinde şekere dönüşen nişasta bulunduğundan dolayı kilo vermeyi destekleyici bir yapısı bulunmaktadır. Bu neden mangonun zayıflamak için faydası vardır.

 

 

 

Diğer Konu

Meyveli çaylara dikkat: Araştırmacılar uyardı

Sağlıklı yaşam için önerilen meyveli çayla ilgili bilim insanlarından uyarı geldi. Araştırmacılar, bu içeceklerin zararına …