Anasayfa / Featured / Koşun, telomerleriniz de uzasın, hayatınız da!

Koşun, telomerleriniz de uzasın, hayatınız da!

100 yaşını devirmek, telomerler, tedaviler bu aralar çok gündemde. Uzun ve sağlıklı yaşam vaadleri ile bu işlerden para kazanmayı hedefleyenleri pek de sevindirmeyecek bir haberim var. Telomerlerinizi de hayatınızı da masrafsız uzatmanın bir yolu var. Koşmak! Neden, nasıl merak ederseniz 4 farklı araştırmanın bulguları çok ilginç.

Colorado Üniversitesi’nde yapılan ve benzer sonuçlar veren başka bir araştırmada, katılımcıların maksimum oksijen kullanım kapasiteleri (VO2Max) ölçülmüş. VO2Max kardiovasküler fitness ve aerobik dayanıklılığın en iyi göstergesi sayılır. Daha sonra beyaz kan hücrelerinin telomer uzunluğu ölçülüp VO2Max değerleri ile karşılaştırılmış. 55-72 yaş arası katılımcılarda VO2Max seviyesinin yüksek olması ve telomerlerin uzun olması arasında yüksek bir korelasyon olduğu tespit edilmiş. Orta yaşta ne kadar fitseniz hücreleriniz de o kadar genç kalıyor!
Uzmanlar bu faydaların koşmakla sınırlı olmadığı, yürümek, bisiklete binmek, ağırlık gibi pek çok yoğun egzersizin aynı faydaları sağlayacağı görüşünde. Yeter ki sevdiğiniz bir spor bulun ve aktif olun.

Diğer Konu

Dikkat eksikliği için egzersizler

Hatırlamanın güçlükle sağlanabildiği durumlarda, öğrenilen bilgilerin kısa süre içerisinde unutulmasını da kapsayan, gereken yerlerde öğrenildiği …