Anasayfa / Faydaları / Zararları / Kivi Faydaları

Kivi Faydaları

Kivi Hangi Sorunlara İyi Gelir ve Kivi Faydaları Nelerdir? Kivideki petkin vücudu toksinlerden temizler, kötü kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolü artırıcı özelliktedir. Bir adet kivi günlük C vitamini gereksinimini kolaylıkla karşılar. Turunçgillerden 4-5 kat daha çok C vitamini içerir.  Mineraller bakımından da zengindir.

C vitamini dışında A vitamini B1, B2 vitaminleri, fosfor, kalsiyum, demir gibi mineraller, proteinler içerir. Magnezyum ve potasyum oranı yüksektir.

  • Kivide yeralanantimutajenikmaddeler kanser önleyici özelliktedir.
  • İçerdiği yüksek miktarda C vitamini, karotenoid ve flavanoidler sayesinde vücudu oksidanlardan temizler ve kanser riskinin azaltmasına yardımcı olur.
  • İskoçya’daki Rowett Araştırma Enstitüsütarafından yapılan bir çalışmada yeralan gönüllü kişiler 3 hafta boyunca kivi tüketmiş ve bu sürenin sonucunda yapılan tahlillerde lenfositlerdeDNA zararının ciddi bir şekilde azaldığı tespit edilmiştir.
  • Nefes açıcı etkisi sebebiyle öksürük ve astım sorunları için yararlıdır.
    Thorax’da bildirilen 18.000 çocuk üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçlarına göre; haftada  5-7 porsiyon  kivi ve greyfurt tüketen astımlı çocuklarda nefes daralması şikayetleri %32, gece öksürükleri %27, burun akıntısı %28 oranında hafiflemiştir.
  • Kılcal damar yapısını kuvvetlendirir.
  • Bir diğer kivi faydası kan inceltici etkisidir. Kandaki yağ düzeyini düşürür, kan basıncını düzenler.
  • Kan sulandırıcı etkisiyle kalp ve damar sağlığı için önemlidir.

Diğer Konu

Meyveli çaylara dikkat: Araştırmacılar uyardı

Sağlıklı yaşam için önerilen meyveli çayla ilgili bilim insanlarından uyarı geldi. Araştırmacılar, bu içeceklerin zararına …