Anasayfa / Hastalıklar / Kış öncesi grip aşısı uyarısı

Kış öncesi grip aşısı uyarısı

Soğumaya başlayan havaların ardından grip salgını yaşanabileceği özellikle risk grubundaki kişilerin grip aşısı yaptırması öneriliyor.

ekim ayına girilmesiyle birlikte havaların soğumaya başladığını belirterek, düşen hava sıcaklığıyla birlikte toplumdaki her yaş grubunu etkileyebilen grip hastalığı konusunda uyarılarda bulundu. Gripten korunabilmek için özellikle risk grubundakilerin grip aşısı yaptırması gerektiğini “Gripten korunabilmek ve salgınların önüne geçebilmek için en etkili yöntem her yıl yapılan aşılamadır. Aşının koruyuculuğu oldukça yüksek olup özellikle yaşlılarda hastaneye yatış oranını azaltmaktadır”.

65 yaş ve üzeri kişilerin risk grubunda yer aldığını  “50 yaş, özellikle 65 yaş üstü olan herkes, kronik akciğer, kalp, böbrek, karaciğer hastalığı olanlar, nörolojik, hematopik, metabolik hastalığı olanlar, diyabet (şeker) hastaları, bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar, kanser hastaları, radyoterapi, kemoterapi alanlar, uzun süredir kortizon kullananlar, 6 ay- 5 yaş arası çocuklar, aspirin kullanan 6 ay-18 yaş arası çocuklar, gebeler ya da gebe kalanlar, bakımevinde kalanlar ve burada çalışanlar, aşırı şişmanlar, mutlaka grip aşısı yaptırmalıdır”

Grip aşısı sonrası gribe yakalanma olasılığının azaldığını ve toplumda hastalığın yayılmasının engellendiğini belirterek grip aşısının her yıl yaptırılmasını önerildi.

Diğer Konu

Göz seğirmesi neden olur?

“Blefarospazm” olarak da bilinen göz seğirmesi, göz kapağının bir iki dakika boyunca her birkaç saniyede …