Anasayfa / Egzersiz / Kas Sıkılaştırma Önerileri

Kas Sıkılaştırma Önerileri

Kas sıkılaştırma egzersizlerinden oluşan bir program oluşturmak, vücudunuzun sabit bir kas gelişimi sürecine girmesinde etkili bir aşamadır. Zamanla vücudunuz tekrar eden egzersiz rutinlerine daha az cevap verir. Bu da egzersiz yaptığınız zaman boyunca maksimum fayda sağlamıyorsunuz demektir. Bu nedenle ağırlık antrenmanlarınızdan pozitif sonuçlar almak için ağırlık aktivitelerinizi çeşitlendirmeniz gerekir. Örneğin jimnastik topu ve kettlebell kullanmak kas dayanıklılığınızı artırmak için önemli metotlardır.

Karın kasları için jimnastik topu kullanmak

Jimnastik topu, güç antrenmanları için kullanmak üzere tasarlanmıştır. Jimnastik topu çeşitlik boyutlarda ve ağırlıklarda olur. Uygun bir jimnastik topu seçmeniz, güç seviyenize ve hangi egzersizi yaptığınıza bağlıdır. Bazı jimnastik toplarının tutacakları vardır. Bu da onları karın egzersizleri için mükemmel kılar. Bu hareket bisiklet olarak adlandırılır. Zamanlı yapılan bu egzersiz, sırt üzerinde bacaklarınızla pedal çevirme hareketi yaparken, topu bir taraftan diğer tarafa sallamanız ile yapılır. Bu hareket tüm karın bölümünüzü hedef alır ve karın kası geliştirmek için etkili bir yardımcıdır.

Tüm vücut egzersizleri için kettlebell kullanmak

Ağırlık odasında gördüğünüz kettlebell aleti ilk bakışta size tuhaf görünebilir. Bu alet kardiyovasküler egzersizler ve ağırlık antrenmanları için kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kettlebell de jimnastik topu gibi, çeşitli boylarda ve ağırlıklarda üretilir. Yorucu bir egzersiz için kullanmadan önce kettlebell ile yapılacak hareketleri bilmenizde fayda var. Birçok kas sıkılaştırma hareketi kettlebell ile yapılabilir. Örneğin tek kol snatch hareketi kettlebell bacaklarınızın arasında sarkarken, kollarınızla başüstüne kadar kaldırarak yapılır.

Kaslarınızı dengeli çalıştırmak

Jimnastik topu ya da kettlebell kullanmanın en büyük faydası, kas sıkılaştırıcı hareketler sırasında eklem hareketlerini kontrol eden kasların sabitlenmesidir. Geleneksel ağırlık kaldırmanın aksine, jimnastik topu ve kettlebell, kas eklem koordinasyonunu geliştirir ki bu da atletler için büyük önem taşır. Jimnastik topu ve kettlebell çoklu eklem egzersizleri için kullanılır. Hızlı kasılan kas dokularını harekete geçirerek kas gelişimini sağlar. Araştırmalarda bu aletlerin özellikle gelişim döneminde kas sıkılaştırma için yararlı olduğu ortaya konmuştur. 2006 yılında yapılan bir araştırmada, lise öğrencilerinin bir kısmı jimnastik topu ve kettlebell kullanmış, kontrol grubu ise kullanmamıştır. Aletleri kullanan grupta mükemmel bir güç gelişimi görülmüştür.

 

 

 

 

 

 

Diğer Konu

Probiyotikler bağırsak kanserine karşı

Normal koşullar altında sağlıklı bir bağırsak florasında çeşit çeşit dost bakteri bulunur. Maruz kaldığınız enfeksiyonlar, …