Anasayfa / Egzersiz / Karın bölgesindeki yağlardan kurtulma yolları

Karın bölgesindeki yağlardan kurtulma yolları

Karın – bel çevresindeki yağlanma vücudun diğer bölgesindeki yağlanmalardan daha tehlikelidir. İç organları çevreleyen bu yağ grubu kalp damar hastalıkları, tip 2 diyabet, felç gibi sağlık problemlerini tetikleyebilir. Uzmanlar, yağlanma için beslenme tarzı değişikliklerinizin yanına fiziksel aktiviteyi de eklemeniz gerektiğini vurguluyor.

Cinsiyet, genetik, beslenme şekli, hareket kısıtlılıkları, hormon düzensizlikleri gibi faktörler yağlanma şeklinin önemli belirleyicileridir. Erkeklerde bel çevresi yağlanması, kadınlara oranla daha fazladır. Cinsiyet arası hormon düzey farklılıkları yağlanma şeklini etkiler. Kadınlar menopoz dönemi öncesinde basen bölgesi yağlanma sorunu yaşarken, menopoz dönemi sonrasında karın bölgesinde hızlı bir yağlanma artışı gözlemleyebilirler. Genetiğiniz vücut şekliniz. Ailenizdeki diğer bireylerin vücut formu genelde sizinkiyle benzerdir. Hastalıklarda genetiğin önemli olduğu vücut tipinde de genetiğin yüksek derecede etkisi rol oynar.

Bel çevresi yağlanma insülin direnci demektir

Bel çevresi yağlanmasının insülin direnciyle alakalı olduğundan bahseden uzmanlar, “Bel çevresi kalınlaşmaya devam ettikçe insülin kullanan hücre sayısı azalarak vücutta daha fazla insülin salgılanmaya başlar. Fazla miktarda salgılanan insülin kandaki şekeri içeri sokamayıp depolamayı tercih eder. Kendinizi yemek yedikten kısa süre sonra aç hisseder ve çok yemediğiniz halde vücudunuza yağ depolanmaya başlar. Karın çevrenizdeki yağlardan şikâyetçiyseniz ve gerçekten kilo veremiyorsanız sebebi budur. Mutlaka beslenme tarzı değişikliklerinizin yanına fiziksel aktiviteyi de ekleyin. Böylelikle vücudunuzdaki insülin hormonu düzeyini kontrol altına almış olursunuz.

Diğer Konu

Dikkat eksikliği için egzersizler

Hatırlamanın güçlükle sağlanabildiği durumlarda, öğrenilen bilgilerin kısa süre içerisinde unutulmasını da kapsayan, gereken yerlerde öğrenildiği …