Anasayfa / Faydalı Bilgiler / Kan uyuşmazlığı nedir? Nasıl tedavi edilir?

Kan uyuşmazlığı nedir? Nasıl tedavi edilir?

Anne karnındaki bebek, genetik yapısının yarısını anneden, yarısını babadan alır. Bundan ötürü bebeğin kırmızı kan hücreleri anneninkilerden farklı olabilir. Kırmızı kan hücrelerinde bulunan antijenler o kan grubuna sahip olmayan kişilerde antijen olarak işlev görebilir. Kan grubu 0 olan kişilerin kanına A ve B kan grubu kan girerse, vücudun doğal bağışıklık maddeleri olan anti-A ve anti-B antikorları oluşur. Kan grubu 0 olan bir kadın kan grubu A, B grubu veya AB grubu olan bir erkekten gebe kalınca bebeğin kan grubu A grubu, B grubu veya AB grubu olabilir. Hamilelikte aynı şekilde karnında farklı kan grubuna sahip bir bebeği taşıyan annenin doğal anti-A ve anti-B antikorları, plasenta yoluyla bebeğin kanına ulaşır ve bebeğin kırmızı kan hücrelerine bağlanır. Bu durumda yeni doğan döneminde belirgin sarılığa neden olabilen AB0 uyuşmazlığı ortaya çıkabilir. Bebeğin kırmızı kan hücreleri yeni doğan döneminde kolayca yıkılabilir ve yeni doğan sarılığı çok belirginleşebilir.

 Kalıcı sakatlığa bile neden olabilir

 Annenin kan grubunun RH (-) olduğu ve babanın kan grubunun RH (+) olduğu durumlarda, bebeğin kan grubu RH (+) ise anne ile bebeğin arasındaki kan bağı nedeniyle bebekten anneye geçen kırmızı kan hücreleri belli bir oranı geçtiğinde annenin kanında bu duruma karşı bağışıklık maddeleri olan antikor oluşur. Buna RH immunizasyonu (etkileşmesi) denir. Oluşan bu antikor göbek kordonu yoluyla bebeğe geçer ve bebeğin kanındaki kırmızı kan hücrelerini parçalar. Bu da bebekte hızlı bir kırmızı kan hücreleri yıkımına ve dolayısıyla anne karnındaki bebekte aşırı bir kansızlık ile buna bağlı olarak kalp yetmezliğine ve vücutta su birikmesine yol açar. Doğum sonrasındaysa bütün bunların üstüne sarılık eklenir. Hem annede hem de bebekte meydana gelebilecek bu rahatsızlıklar tedavi edilmediği takdirde öldürücü olabilir veya kalıcı sakatlığa neden olabilir. Bu rahatsızlığa eritroblastosis fetalis denir. RH uygunsuzluğu yani kan uyuşmazlığı ile RH immunizasyonu farklı şeylerdir. Her RH uyuşmazlığı olan gebelikte RH immunizasyonu (etkileşmesi) oluşmaz.

Diğer Konu

Probiyotikler bağırsak kanserine karşı

Normal koşullar altında sağlıklı bir bağırsak florasında çeşit çeşit dost bakteri bulunur. Maruz kaldığınız enfeksiyonlar, …