Anasayfa / Estetik / Jinekomasti (Erkekte Meme Büyümesi)

Jinekomasti (Erkekte Meme Büyümesi)

Erkeklerde meme büyümesine Jinekomasti denilir. Sanılanın aksine çok sık görülen bir problemdir. Hormon problemleri, karaciğer ya da tiroit hastalıkları, kullanılan bir takım ilaçlar gibi onlarca sebep erkekte meme büyümesine neden olabilir. Ancak bu problemi yaşayanların % 90’dan fazlasında ortada bilinen bir sorun yoktur. Erkeklerde meme küçültme işlemi için günümüzde farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Erkekte göğüs büyümesi ile hangi şekillerde karşılaşabilirsiniz?

Erkeklerde görülen bu sorun farklı şekillerde kendini göstermektedir. Sadece meme dokusunun artmasına bağlı görülen göğüs büyümesi veya sadece yağ dokusu artmasına bağlı olarak görülebilen göğüs büyümesi veya hem meme hem de yağ dokusunun artmasına bağlı olarak görülebilir.

Tedavi de hangi yöntemler kullanılır?

Önce ki yıllarda erkeklerde meme büyümesi tedavisinde, açık cerrahi yöntemler kullanılırken bu yöntemler; yara izleri, eşit derecede dokunun çıkartılamaması gibi dezavantajları nedeniyle günümüzde uygulanmamaktadır.meme büyümesi şikayeti ile gelen hastalarında, cerrahi ameliyat yerine, genellikle güncel liposuction tekniklerini tercih etmektedir. Gelişen teknolojiyle beraber, lazer liposuction ya da vaser liposuction (ultrasonic liposuction) adında ki modern teknikler kullanılmaktadır. Bu teknikler sayesinde estetik sonuçlar çok daha etkili olurken, jinekomasti sorunu yaşayan kişilerin endişelendiği önemli bir konu olan yara izi sorunu da görülmemektedir. Meme dokusunun artmasına bağlı olarak görülebilen meme büyümelerinde; vaser cihazının kuvvetli etkisi, sertleşmiş meme dokusunu üzerinde de oldukça etkilidir.

Vaser Liposuction yöntemi ile erkeklerde meme küçültme işlemi nasıl yapılır?

Vaser ile jinekomasti tedavisi günümüzde ki en etkili tedavi seçeneklerinden birisidir. Vaser lipoliz veya Vaser Liposuction olarakta günümüzde kullanılmaya başlanan bu tedavi de; vaser cihazı özellikle spesifik olarak yağ hücrelerini hedeflediğinden; damarlar, sinirler ve bağ dokusuna zarar vermez. Vaser ile yapılan meme küçültme ameliyatları veya bölgesel yağ aldırma ameliyatlarında; daha az ağrı, şişkinlik ve morluk görünmesinin ana nedeni bu cihazın yağ hedefli olmasıdır. Ameliyat sonrasında hızlı iyileşme süreci, hastaların normal hayatlarına kolay adapte olabilmelerini sağlamaktadır. Ultrasonik ses dalgaları kullanılarak yapılan vaser ile yağ aldırma tedavisi, günümüzde erkeklerde göğüs küçültme tedavisinde ve tüm vücutta yağ aldırma işlemlerinde etkili ve başarılı bir tedavi yöntemidir.

Diğer Konu

Kışın pürüzsüz bir cilt için öneriler

Kış aylarında ciltte oluşan gerginlik, dökülme ve çatlaklar konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar; “Cildin nem ihtiyacı …