Anasayfa / Faydalı Bilgiler / Hibiskus çayı nedir, nasıl yapılır?

Hibiskus çayı nedir, nasıl yapılır?

Hibiskus bitkisi parlak pembe kırmızı çiçekleriyle oldukça güzel görünen hoş kokulu tropikal bir bitkidir. Karayip adaları ve Meksika’da yetişen mucizevi bitkinin yaprakları ve çiçeğinden harika çaylar üretilmektedir. Diğer adı Peygamber gülü olan bu bitki çay olarak tüketilmektedir. Bu bitki çayı bu zamana kadar farklı zayıflama yöntemi denemiş fakat olumlu sonuç alamamış birçok insanın kilo problemine çözüm olmuştur. Bu mucizevi bitkinin garantili zayıflama sağlamasının dışında birçok faydası vardır. Tamamen doğal içerikli olan bu çay içeriğinde c vitamini bulundurmaktadır. Aynı zamanda antioksidan açısından oldukça zengindir ve antioksidan değeri diğer bitki çaylarına oranla 9 kat fazladır. İçeriğinde ki c vitamini sayesinde uzmanlar tarafından kışın tüketilmesi tavsiye edilen bir çaydır.

Hibiskus çayı faydaları nedir?

Uzmanlar tarafından tavsiye edilen hibiskus çayının faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur,
  • Diyabet hastalarında görülen yüksek kan basıncını düşürür,
  • Bağışıklık sistemini canlandırır, güçlendirir ve dengeler,
  • Yeterli düzeyde antioksidan içermektedir,
  • Kötü kolesterolü düşürür ve aynı zamanda dengeler,
  • Yüksek tansiyon sorununu çözer,
  • Sindirim sitemini çalıştırarak, metabolizmayı canlandırır,
  • Vücuttan ödem atılmasını sağlar ve şişliği alır,
  • Böbrek iltihaplanmasına karşı koruyucudur,
  • Kan şekerini düzenleyici etkisi vardır.

Tam bir şifa kaynağı olan hibisküs çayı içeriğinde bulunan yüksek antioksidanlar sayesinde sindirim sistemini düzene sokar ve metabolizmayı güçlendirir. Vücudun bu şekilde temizlenmesini sağlar ve aynı zamanda vücutta yağ yakımını gerçekleşir. Daha sonra metabolizmayı hızlandırır ve yaş atımı gerçekleşir. Zengin içeriği sayesinde vücutta yağ oluşumunu ve daha önce oluşmuş yağlar gelişmesini engeller. Yağları hapsederek kana karışmadan vücuttan direkt olarak atılmasını sağlar. İçeriğinde bulunan yüksek c vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirir. Bu sayede kilo verme aşamasında vücudun dirençli kalmasını sağlar. Doğal içeriği sayesinde hücre yenileyici özelliği vardır. Hücre rejenerasyonunu sağlayarak kötü hücrelerin vücuttan atılmasını gerçekleştirir. Vücudun kilo verme aşamasında hücre yenilenmesine ihtiyacı vardır. Çünkü ancak bu şekilde sağlıklı bir kilo verimi gerçeklemiş olur. Aynı zamanda hücre yenilenmesi sayesinde yaşlanmayı geciktirir ve daha kuvvetli bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

 

 

Diğer Konu

Probiyotikler bağırsak kanserine karşı

Normal koşullar altında sağlıklı bir bağırsak florasında çeşit çeşit dost bakteri bulunur. Maruz kaldığınız enfeksiyonlar, …