Anasayfa / Faydalı Bilgiler / Her gün yıkamak saçları yıpratıyor

Her gün yıkamak saçları yıpratıyor

Sağlıklı ve güzel saçlar için kış şartlarında da saç bakımına önem vermek gerekiyor. Saçı sık yıkamanın yıpranmaya yol açtığını belirten uzmanlar, saçı sıcak değil ılık suyla yıkamanın önemine dikkat çekiyor.

Kış aylarında hava fazla kuru olduğu için saçlara daha fazla özen göstermek gerektiğini Saçı fazla yıkamak saçı kurutur, kırılarak yıpranmasına neden olur. 3 günde bir yıkamak büyük şehir yaşamanın kirli havasında zorunludur. Saç dipleri ve saç üzerinde yer alan asit ve koruyucu lipit tabakayı erittiği için saçınızı çok sıcak suyla yıkamayın. Ilık suyu tercih edin

Saç kurutma makinesini yüksek sıcaklıkta çalıştırmayın. Yüksek sıcaklık, fön çekmek ve aşırı sıcak maşalarla saçı şekillendirmek zararlıdır. Saçınızı çok gergin bağlayan ağır toka ve taçlar kullanmayın. Bu şekilde kullandığınız toka ve taçlar saçlarınızın köklerinden çekilmesine ve kopmasına neden olur.

Saçta sedef, egzama gibi özel bir hastalık ya da dökülme gibi bir sorun olması halinde dermatoloğun önereceği kükürt ve katran içeren; mantar ve bakterilere karşı koruyucu özelliği olan ilaçlı şampuanları kullanmak gerektiğini söyledi.

Saç dökülmeniz yoğunsa saçınızı beslemek için dermatoloji uzmanınızın önerdiği biotin, çinko, selenyum, metionin, E, B, D vitaminlerini içeren destek ilaçları kullanın. Saç için doğru vitaminler de önemlidir. A vitamini eksikliği, saçları kırılganlaşır ve kepek oluşumunu arttırır. B1 veya B6 vitaminleri eksikliği, saç dökülmesine sebebiyet verir. C vitamini saç köklerini uyarır ve saç uzamasını ve saç tellerindeki pigment üretimini düzene sokar. B12 vitamini, saç köklerini besler.

 

 

Diğer Konu

Dikkat eksikliği için egzersizler

Hatırlamanın güçlükle sağlanabildiği durumlarda, öğrenilen bilgilerin kısa süre içerisinde unutulmasını da kapsayan, gereken yerlerde öğrenildiği …