Anasayfa / Faydalı Bilgiler / Her gün salata yemek beyni 11 yaş genç tutuyor

Her gün salata yemek beyni 11 yaş genç tutuyor

Salata yemenin insan beyninde yarattığı olumlu etkileri ortaya koyan bir çalışmaya göre her gün salata yemek hem insan beynini 11 yaş genç tutuyor hem de insanları bunaklık ve benzeri beyin hastalıklardan koruyor.

Newsweek dergisinin haberine göre bu noktadan sonra araştırmacılar katılımcıları “günde ortalama 1.3 porsiyon salata yiyenler” ve “günde ortalama 0.1 porsiyon salata yiyenler” olarak iki gruba ayırdı. Beslenme alışkanlıklarına göre yapılan bu ayrım sonrasında araştırmacılar sonuçları 10 yıllık süre boyunca gözlemledi. Bu süre sonunda araştırmacılar salata yiyen grubu oluşturan bireylerin beyin yaşlarının tam 11 yaş genç kaldığını ortaya çıkarttı.

Ancak sadece yeşil yapraklı sebzelerin değil diğer sebzelerin de insan beyni için birçok faydalı maddeden oluştuğunu beliten araştırmacılar bunların tüketilmesi halinde de insan beyninin sağlıklı ve genç kalabileceğini söyledi.

Gözleme dayalı olduğu için araştırma sonucu ile ilgili somut deliller bulunmuyor ancak araştırmanın başında bulunan Clare Morris, her gün ıspanak ve benzeri sebzelerden oluşan salata tüketmek ile insan beyninin sağlığı arasında kesinlikle bir bağlantının olduğunu belirtti.

Diğer Konu

Dikkat eksikliği için egzersizler

Hatırlamanın güçlükle sağlanabildiği durumlarda, öğrenilen bilgilerin kısa süre içerisinde unutulmasını da kapsayan, gereken yerlerde öğrenildiği …