Anasayfa / Göz Sağlığı / Göz seğirmesi neden olur?

Göz seğirmesi neden olur?

“Blefarospazm” olarak da bilinen göz seğirmesi, göz kapağının bir iki dakika boyunca her birkaç saniyede bir istemsiz olarak hareket etmesine denir. Sol göz seğirmesi uykusuzluktan, magnezyum eksikliğine kadar pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

D vitamini, kalsiyum emilimine yardımcı olarak kas kasılması ve rahatlamasında önemli rol oynar. D vitamini yetersizliği ise kalsiyum emilimini azaltarak sol gözde seğirmeye yol açabilir. Göz seğirmenizin nedeni D vitamini eksikliği ise doktorun verdiği D vitamini ilacını kullanmalı ve balık, balık yağı, süt ve süt ürünleri gibi gıdaları tüketmelidir.

STRES

Herkesin bedeni strese farklı tepki verir. Sol göz seğirmesi de vücudun strese verdiği tepkilerdendir. Stres, bilgisayara uzun süre bakmak veya kitap okumak gibi göz yorgunluğuyla alakalıysa, sol göz seğirmesi ile daha sık karşılaşırsınız. Stresten uzak durarak, stres kaynaklı göz seğirmesinden kurtulabilirsiniz

YORGUNLUK

Uykusuzluk ve yorgunluk da sol gözde seğirmeye yol açabilir. Uykunuzu iyi alıp, yorucu işlerden uzak durarak göz seğirmesini önleyebilirsiniz.

KAFEİN

Uzmanlar, aşırı kafein alımının sol göz seğirmesini tetikleyebileceğini bildiriyor. Bunun çaresi ise kafein tüketimini sınırlandırmaktır.

ALERJİ

Toz, polen vb alerjiler de sol gözde seğirme yapabilir. Gözlerin ovulması histamin üretir ve bu sol göz kapağının seğirmesinin bilinen bir nedenidir. Göz seğirmeniz alerjiden kaynaklanıyorsa, doktorunuza antihistaminik tablet veya göz damlası reçete edebilir.

B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

B12 vitamini eksikliği de sol gözde seğirmenin nedenlerindendir. Dahiliye doktoruna başvurup vitamin testi yaptırarak B12 eksikliğiniz olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Diğer Konu

Dikkat eksikliği için egzersizler

Hatırlamanın güçlükle sağlanabildiği durumlarda, öğrenilen bilgilerin kısa süre içerisinde unutulmasını da kapsayan, gereken yerlerde öğrenildiği …