Anasayfa / Faydalı Bilgiler / Göz seğirmesi hangi hastalıkların habercisi?

Göz seğirmesi hangi hastalıkların habercisi?

Uzmanlara göre, gözdeki seğirme ayrıca gizli astigmat, miyop veya hipermetropun habercisi de olabilir.

Gözünüz sık sık seğiriyor ve bu seğirme sizi rahatsız edecek derecede uzun süre devam ediyorsa, nedeni gizli hipermetrop, miyop ve astigmat olabilir. Bu durumda ise hemen göz doktoruna başvurmakta yarar var.

Yorulan göz seğirir

Uzun süre bilgisayara bakmak, çok televizyon seyretmek ve Kitap okumanın gözü yorabileceğini, gözün aşırı yorulduğunda da tepkisini seğirme ile gösterebileceğini söyledi.

Uyku ve dinlenme saatlerine dikkat etmenin, mümkün olduğunca bilgisayar kullanımını azaltmanın, evde yumuşak ve parlak olmayan aydınlatmaları tercih etmenin göz yorgunluğuna bağlı göz seğirmelerini azaltmaya yardımcı olacağını dile getiren Sönmezer, ayrıca geceleri göz kapağına nemlendirici sürüp hafif hafif kapak cildini yüz kemiğine doğru bastırarak masaj yapmanın faydalı olacağını belirtti.

Hemen doktora başvurun

“Göz seğirmesi uzun süre devam ederse ve gittikçe şiddetlenirse, yüzün diğer bölümlerinde kasılmalar da birlikte olursa, gözde şişlik, kızarıklık veya çapaklanma varsa, seğirme, göz kırpıştırma yani gözü tamamen kapatan bir şekil alırsa, göz kapağında düşüklük olursa.

Diğer Konu

İdrar yolu enfeksiyonunu önlemenin 10 altın kuralı

İdrar yolu iltihabı; sık idrara çıkma, şiddetli ağrı ve bazen de idrarda kanamaya yol açarak …