Anasayfa / Faydalı Bilgiler / GÖZ KAPAĞI ŞİŞMESİ

GÖZ KAPAĞI ŞİŞMESİ

Göz kapaklarına vücut sıvılarının dolması ile meydana gelen göz kapağı şişmesi çeşitli nedenle bağlı olarak gelişebilir. Göz kapağı şişliklerini geçici ve kalıcı şişlikler olarak sınıflandırabiliriz. Yorgunluk, uykusuzluk, sabit noktaya bakarak çalışma göz kapaklarında bir müddet sonra şişmeye neden olabilir. Bunların dışında yoğun sıvı alımı, tuzlu gıdalar yemek, çok geç yatmak ve fazla uyumak da diğer geçici göz kapağı şişliğine neden olan faktörlerdir.

Diğer nedenler arasında çok aşırı ağlama, böcek ısırması, alerjiler(madde, çilek, polen, kuş tüyü, güneş alerjisi gibi), kronik hastalıklardan romatizma ve böbrek hastalıkları, genetik faktörlere bağlı olarak yaşla ortaya çıkan şişmeler, iltihaplanma, nezle ve kızamık neden olabilmektedir. Göz kapağındaki geçmeyen ve sürekli hal almış şişlikler kalp ve böbrek hastalıklarının da habercisi olabilir. Bu nedenle uzun süre gitmeyen ve sürekli artan şişlikleri ciddiye alıp vakit kaybetmeyiniz. Gerici dönüşümü olmayan kalıcı sorunlara yol açabilir. Ayrıca gözlerinin altındaki şişlikler Graves hastalığı olarak bilinen tiroid bezindeki bir hastalığın sinyallerini verebilir.

Özellikle bayanların hormonsal değişikliklere neden olan menstrüal dönem göz kapağı şişliklerine yol açabilir.

Normal yaşlanma sürecinin bir parçası olan bağ dokusunun gevşeyerek cildin elastikiyetini kaybetmesi ve sonuçta sarkması göz kapağı şişliklerinin nedenleri arasında sayılabilir. Hatta bu şişlikler kalıcı olabilirler.

GÖZ KAPAĞI ŞİŞLİKLERİNİ ÖNLEMEK İÇİN

  • Yatağınızda başınızın altına herhangi bir şeyler koyarak baş pozisyonunuzu yükseltin. Bu sistem göz havuzunda sıvıların toplanmasını engelleyecektir.
  • Yatmadan önce sıvı içmeyin. Ya da birkaç yudum içiniz.
  • Tuz oranı yüksek diyet kullanmayınız.
  • Kullandığınız bazı kırışıklık kremleri de yan etki olarak şişliklere neden olabilir,
  • Makyajınızı değiştirin. Su bazlı makyajlar yağ bazlı makyajdan daha hafif ve daha az cildi tahriş eder.

Tüylerden alerji alıyorsanız yorgan ve yastıklarınız sentetik olsun. Böylece her sabah gözlerini şiş olarak uyanmaktan kurtulursunuz

Diğer Konu

Göz seğirmesi neden olur?

“Blefarospazm” olarak da bilinen göz seğirmesi, göz kapağının bir iki dakika boyunca her birkaç saniyede …