Anasayfa / Faydalı Bilgiler / Göz kapağı neden şişer?

Göz kapağı neden şişer?

Göz kapağı şişliği bazen tek başına başka bir belirti olmaksızın kendini gösterirken bazen de gözde kaşıntı, ağrı, batma gibi ek şikayetlerle görülebilir. Göz kapağı şişmesi en sık alerji sonucunda meydana gelir. İşte göz kapağı şişmesinin nedenleri:

Alerji

hem göz kapağının kendisinden kaynaklı lokal alerjilerde hem de sistemik alerjik reaksiyonda(anaflaksi) göz kapağı şişmesi görülür. Alerji nedenli göz kapağı şişliklerinde genellikle ağrı görülmezken gözde kaşıntı hemen her zaman eşlik eder. Birçok madde alerjiye neden olabilir; yediğiniz bir yemek, dokunduğunuz bir madde, sürdüğünüz bir losyon, içtiğiniz bir ilaç…

Arpacık

Çoğu insanın bir şekilde gördüğü veya yaşadığı bir durumdur. Yalnız bir göz kapağının bir bölgesinde, lokal iltihaplı şişlik olmasıdır.

Göz kapağı iltihabı
Yine çok sık görülen bir durumdur. Göz kapağı şişmesi ile birlikte gözde kaşıntı, yanma, kızarıklık gibi belirtiler görülebilir. Kirpiklerin tutulumu ve gözde çapaklanma görülebilir.

Şalazyon

Çoğu kişinin kulağına tanıdık gelmeyen bu duruma çoğu zaman yanlışlıkla arpacık denir. Arpacığa oldukça benzeyen bu durum yine göz kapağının bir bölgesinde tek taraflı şişlik şeklinde görülür.

Konjonktivit

Kırmızı göz olarak bilinen bu duruma göz kapağı şişmesi eşlik edebilir. Göz akının kızarması, göz sulanması, gözde akıntı, ağrı şikayetleri görülür. Tek gözü tutabileceği gibi iki taraflı da olabilir.

Diğer Konu

Dikkat eksikliği için egzersizler

Hatırlamanın güçlükle sağlanabildiği durumlarda, öğrenilen bilgilerin kısa süre içerisinde unutulmasını da kapsayan, gereken yerlerde öğrenildiği …