Anasayfa / Hastalıklar / Göbek Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Göbek Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Göbek fıtığı doğumdan itibaren her yaş ve cinste görülebildiği gibi çok doğum yapmış kilolu kadınlarda da meydana gelmektedir.

Göbek Fıtığı Neden Olur?

Göbek fıtığı karın ön duvarı fıtıkları içinde ilk sırada yer almaktadır. Yeni doğan bebeklerde göbek bağının düştüğü yerin nedbe dokusu dışarı itilirse göbek fıtığı meydana gelir. Erişkinlerde siroz hastaları, kilolu ve fazla doğum yapmış bayanlarda göbek fıtığı daha çok görülmektedir.

Göbekte bir zayıflık olması durumunda karın içi basıncı artıran, kronik öksürük, ağır kaldırma, kabızlık, prostat, kilo fazlalığı ya da fazla kilo kaybı, çok sayıda doğum ve karında kitleler göbek fıtığına yol açabilmektedir.

Geçirilen ameliyatlar da fıtığa yol açabilir. Ameliyat olan kişilerin %0.5 ila %13’ünde insizyonel fıtık oluşabiliyor. İnsizyonel fıtık geliştikten sonra zaman içerisinde daha da büyüyebilir. İnsizyonel fıtıklar aşırı kilo, ameliyatta karında yapılan kesinin şekli, kullanılan dikiş materyali ve yara iltihabı neticesi meydana gelebiliyor. Yine kişinin yaşı, genel vücut zayıflığı ve genel durumunun kötü olması da fıtığın oluşmasında rol oynayabilir.

Göbek Fıtığı Belirtileri

Göbek fıtığının belirgin olması halinde göbek bölgesinde dışardan görülebilen bir şişlik ve şekil bozukluğu olur. Şişliğin yanında göbekte baskı hissi ve ağrı hissedilir. Yakınmalar fiziksel aktiviteyle artış gösterir.

Göbek fıtığının içinde çoğunlukla karın içi yağ dokusu ve ince bağırsak bulunur. Göbekteki şişlik içeri itilemiyorsa, bulantı ve kusma varsa, tuvalete çıkamama gibi durumlar oluyorsa acil ameliyat gündeme gelir. Çünkü bu belirtiler dışarıya çıkan karın içi organların fıtık deliğinde sıkışması sonrası dolaşımın bozulması ve doku harabiyeti olduğunu gösterir. Sıkışan organın canlılığını yitirmeden ameliyat edilmesi gerekir.

Göbek Fıtığı Tedavisi

Erişkinlerde göbek fıtığının tek tedavisi ameliyattır. Göbek fıtığı zamanla büyüdüğü ve kilolu kişilerde önemli proplemlere yol açabildiği için başlangıç halindeyken cerrahi müdaheleyle onarılması daha kolay ve sonuçları bakımından da daha başarılıdır. Ameliyatlar açık yöntemler ya da laparoskopik yöntemle yapılmaktadır.

Diğer Konu

Göz seğirmesi neden olur?

“Blefarospazm” olarak da bilinen göz seğirmesi, göz kapağının bir iki dakika boyunca her birkaç saniyede …