Anasayfa / Faydalı Bilgiler / El Yanmasına Ne İyi Gelir

El Yanmasına Ne İyi Gelir

Bitkisel tedavi yöntemleri

El yanmaları karşı oldukça etkili bitkisel yöntemler bulunmaktadır. Bunlar:

Aloe vera bitkisi el yanıkları tedavisinde kullanılır. Bunun için Aloe veranın geniş ve taze bir yaprağı kırılıp iyice yıkanır. Sonrasında ise temizlenen yaprak boyu doğrultusunda kesilir. Böylelikle içinden çıkacak olan jelimsi sıvı el yanığını olduğu yere sürülür. Bu bitki aynı zamanda güneş yanıklarının olduğu bölgeye de uygulanmaktadır.

Sarı kantaron yağı kullanımı genellikle el yanıklarına karşı uygulanan en yaygın yöntemlerdendir. Sıklıkla tercih edilen bu yöntem oldukça etkilidir.

Tespih çiçeği yağı da el yanıkları için oldukça etkilidir. Sarı kantoron yağı ile tespih çiçeği yağını eşit miktarda karıştırılıp yanığın olduğu kısma sürülmesini önerebiliriz.

Bal: el yaralarını dezenfekte etmesi yönüyle oldukça etkilidir. El yaralanması sonucu meydana gelen yaranın mikrop kapmasını önleyici etkisi bulunmaktadır. bunun yanı sıra hipertrofik skar meydana gelmesini de azaltır. Balı bir bez yardımıyla el yarasının olduğu yere uygulamanız mümkündür.

Ham Patates: El yanmaları için oluşabilecek tahrişleri önlemesi bakımından oldukça etkili bir yöntemdir. Bunun yanı sıra ağrıyı azaltamaya yardımcı olup kabarcık meydana gelmesini engeller. Çiğ halde bulunan patatesi dilimleyip el yarasının olduğu bölgeye yerleştirin. Yaklaşık olarak 10 ile 15 dakika bekletmeniz gerekir. Bu işlemi gün boyunca sıklıkla uygulamanız gerekir. El yanmalarına karşı oluşabilecek her türlü yan etkiye karşı doktora görünmeyi ihmal etmeyiniz.

 

 

Diğer Konu

Probiyotikler bağırsak kanserine karşı

Normal koşullar altında sağlıklı bir bağırsak florasında çeşit çeşit dost bakteri bulunur. Maruz kaldığınız enfeksiyonlar, …