Anasayfa / Estetik / Cilt Soyma Estetiği

Cilt Soyma Estetiği

Cilt kırışıkları günümüzde insanlarda çevresel etkenler yüzünden daha yaygın olarak görülmektedir. Özellikle erken yaşlarda görülmeye başlayan bu sorunun tedavisi için estetik yüz cerrahisinden faydalanılabilir. Güneşin ciltteki zararlı etkileri, aknelerin olumsuz etkileri, keratoz adındaki kanser öncesi ciltteki bozulmalar cilt soyma estetiği yapılarak giderilebilir.

Cilt Soyma Estetiği Neden Yapılır?

Cilde uygulanan cilt soyma işlemindeki amaç, cildin dış yüzeyini soyarak ciltteki akne izlerini ve diğer yara izlerini, kırışıklıkları ve yaşlanma nedeniyle oluşan çizgileri olabildiği kadar azaltmaktır. Hastalarda cilt tipi ve cilt rengi, yaşı ve etnik kökeni gibi etkenler uygulama öncesinde değerlendirilmelidir. Çünkü koyu bir cilde sahip olan kişilerde, yanık izi, yara izi gibi sorunları olan kişilerde özel bir değerlendirme yapılarak cilt soyma estetiği uygulanmalıdır. Bunun yanında ağız çevresinde kabarcık, uçuk gibi oluşumlar varsa bunun dikkate alınması gerekir. Bu kararın verilmesinden önce, uygun cilt bakımı rejimi uygulanması gerekebilir. Ciltte yaşlanmadan ya da yaralanmadan dolayı geniş bir hasar varsa, yapılan işlemler daha fazla olabilir. Cilt soyma işlemi yaşlanma sürecini durdurmadığı gibi, ciltteki sarkmayı da engellemez.

Cilt Soyma İşleminden Önce Karar Verme Aşamaları Nelerdir?

Öncelikle kişinin bu ameliyata karşı zihinsel ve duygusal durumunu değerlendirmek için, kişinin tıbbi geçmişi doktor tarafından incelenir. Bunun nedeni gerçekçi beklentilerin yapılacak cerrahi işlemin başarısını olumlu olarak etkilemesidir.
Kişinin cilt yapısı ve yüz yapısı doktor tarafından incelenir.
Cilt soyma işlemi için uygulanacak teknik, işlemin yapılacağı yer, işlem sonrası oluşabilecek komplikasyonlar değerlendirildikten sonra, uygulama yapılabilir.

Cilt Soyma Estetiğinde Yapılan İşlemler

Hastaların özellikleri, kişisel ihtiyaçları dikkate alınarak, cilt soyma estetiği yapılır. Kimyasal soyma, cilt yenileme, lazer cerrahisi ve dermabrazyon gibi farklı işlemler uygulanabilir.

Diğer Konu

Kışın pürüzsüz bir cilt için öneriler

Kış aylarında ciltte oluşan gerginlik, dökülme ve çatlaklar konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar; “Cildin nem ihtiyacı …