Anasayfa / Faydalı Bilgiler / Cilt Alerjisi Testleri

Cilt Alerjisi Testleri

Alerji testleri, alerjik reaksiyonu tetikleyen özel maddeleri de saptayabilir. Alerji testlerinden alınan bilgiler doktorunuzun, alerjenlerden uzak durmak, ilaç tedavisi ve alerji aşısını içerebilecek bir alerji tedavi planı oluşturmasına yardımcı olabilir.

Nedir

Alerji Deri Testleri

Alerji deri testi yapılırken deriniz alerjiye neden olan maddelere (alerjenlere) maruz bırakılır ve daha sonra lokal alerjik reaksiyon belirtileri gözlemlenir.

Tıbbi sağlık geçmişinizle birlikte alerji testleri, alerjiden kaynaklanan hapşırık, hırıltılı soluma ve deri döküntüleri gibi belirti ve bulguları doğrulayabilir. Alerji testleri, alerjik reaksiyonu tetikleyen özel maddeleri de saptayabilir. Alerji testlerinden alınan bilgiler doktorunuzun, alerjenlerden uzak durmak, ilaç tedavisi ve alerji aşısını içerebilecek bir alerji tedavi planı oluşturmasına yardımcı olabilir.

Niçin Yapılır

Neden Yapılır?

Alerji deri testi genellikle aşağıdaki alerjik hastalıkların teşhisi için kullanılır:

  • Saman nezlesi
  • Alerjik astım
  • Dermatit (egzama)
  • Gıda alerjileri
  • Penisilin alerjisi
  • Arı sokması alerjisi

Deri testleri, bebekler ve yaşlılar da dahil her yaştan insan için kullanılabilir. Ancak bazen deri testleri tavsiye edilmez. Doktorunuz, aşağıdaki durumlarda deri testi yaptırmamanız için sizi uyarabilir:

  • Test sonuçlarını etkileyebilecek ilaçların kullanımı. Bunlar; antihistaminler, antidepresanların birçoğu ve mide yanması için kullanılan ilaçlardır. Doktorunuz ilaçları geçici olarak kesmeniz yerine almaya devam etmenizin, sizin için daha iyi olduğuna karar verebilir.
  • Ciddi bir deri hastalığınızın olması. Eğer egzama ya da sedef hastalığı gibi hastalıklar, kolunuzdaki ve sırtınızdaki deri üzerinde –test alanları– geniş bir alanı kaplıyorsa etkili bir test yaptırabilmek için yeteri ölçüde temiz ve etkilenmemiş alan olmayabilir.
  • Şüpheli alerjenlere karşı aşırı hassasiyet. Alerji deri testlerinde çok az miktarda kullanılmalarına rağmen bazı maddelere karşı ciddi bir alerjik reaksiyon (anafilaksi) gösterecek kadar aşırı hassas olabilirsiniz.

Kan testleri, (teknik olarak vitro alerjen spesifik IgE antikor testleri olarak adlandırılır) özellikle deri testi yaptıramayan kişiler için uygundur. Her ne kadar kan testleri, deri testleri kadar kesin olsa da daha az duyarlı ya da daha pahalı olabilecekleri için çok sık kullanılmazlar. Alerjenlere karşı toleransınızı artırmak amacıyla, bir dizi alerji aşısı yapılarak gerçekleştirilen immunoterapiye başlamak istiyorsanız alerjinizi tetikleyen maddenin saptanabilmesi için deri ya da kan testi yaptırmanız gereklidir.

 

Diğer Konu

Probiyotikler bağırsak kanserine karşı

Normal koşullar altında sağlıklı bir bağırsak florasında çeşit çeşit dost bakteri bulunur. Maruz kaldığınız enfeksiyonlar, …