Anasayfa / Faydaları / Zararları / Brokolinin Faydaları

Brokolinin Faydaları

Lahanagiller familyasının bir üyesi olan brokoli İtalya ile birlikte anılan ve o bölge ile özdeşleşmiş bir sebzedir. Brokolinin dünyaya yayılması ve tanınması 1900’lü yıllarda olmuştur. Günümüze gelindiğinde brokoli her ne kadar en popüler sebzeler listesinde kendisine yer bulamasa da en faydaları sebzeler listesinde üst sıralarda yer almaktadır. Yapılan araştırmalarda borkolinin havuçtan çok daha fazla karoten içerdiği görülmüştür. Hem suyu hem de kendisi tüketilebilecek en iyi sebzelerden olduğu kabul edilmektedir. Brokoli salatası ya da yemeği yapılarak tüketilebileceği gibi haşlanarak suyu da tüketilir.

Kükürt, potasyum ve selenyum ile bol diyet lifi ve B1 ile C vitaminleri başta olmak üzere pek çok vitamin içermektedir

Brokolinin Sağlığa Faydaları

Etkin bir kanser düşmanı olan brokoli mide, bağırsak ve yemek borusu kanser riskini büyük ölçüde azaltmaktadır. Akciğer kanserinde de etkili olduğu ve koruyucu özellik taşıdığı son yıllarda yapılan araştırmalar ile ortaya çıkarılmıştır. Diyet lifleri içermesi tokluk hissi vermektedir. Son yıllarda uzmanlar tarafından verilmekte olan diyetlerde brokoli büyük yük taşımaktadır. Elma suyu ve havuç suyu ile brokoli suyunun karıştırılarak birlikte tüketilmesi vücuda direnç kazandırmakta, hastalıklara karşı mücadele etmesini güçlendirmektedir. Ayrıca bu karışım yüksek miktarda demir içermekte olup bireylerin günlük demir ihtiyacının tamamına yakınını karşılamaktadır.

Brokoli Cilt Sağlığı korur: Brokolinin içerdiği A vitamini cildinizinin hücre zarlarını korur ve ultraviyole radyasyon hasarı önler, böylece cildinizin sağlıklı tutar, bunun yanında, C ve E vitaminleri yardımıyla cilt hücreleri için gerekli olan enerjiyi sağlar..

Brokoli, cilt ve deri’de meydana gelen hasarı tamir etmek için gerekli olan glukorafaninin diye adlandırılan bir madde içerir. Böylece, brokoli yiyerek cildinizin daha hılzı yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

Diğer Konu

Meyveli çaylara dikkat: Araştırmacılar uyardı

Sağlıklı yaşam için önerilen meyveli çayla ilgili bilim insanlarından uyarı geldi. Araştırmacılar, bu içeceklerin zararına …