Anasayfa / Estetik / BOTOKS

BOTOKS

Botox cildin kendisini yenileyememesi sonucu yaşlanan ciltte, kırışıklıklar, düşük kaş, terleme gibi rahatsızlıklarda anında sonuç alınan, uygulaması pratik ve bir süre sonra da etkisini kaybedebilen kolay bir çözüm uygulamasıdır.

BOTOX NEDİR? NASIL ETKİ EDER?

Clostridium botulinum adlı bir bakteriden elde edilen botulinum toksini , botoks (botox) uygulamasıyla tıbbın bir çok alanında özellikle plastik cerrahide ve kozmetik amaçla kırışıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Kasların çalışmasını önleyerek etki sağlar. Sinir ve kas arasındaki etkileşimi bloke ederek mimiklerin kullanımını kısıtlar.

BOTOKS KULLANIM ALANLARI

 • Koltuk altı terlemelerinde,
 • El, ayak terlemelerinde
 • Ciltteki ince kırışıklıkların giderilmesinde
 • Kaş arası ve alın çizgilerinin giderilmesinde
 • Göz çevresi (kaz ayakları) kırışıklıklarının giderilmesinde
 • Dudak üstü ve çevresi kırışıklıkların giderilmesinde
 • Kaş ve burun ucu kaldırma
 • Boyun ve dekolte kırışıklıklarında

BOTOKS UYGULAMA SÜRESİ

Ortalama 15 – 30 dk.dır.

TERLEME TEDAVİSİNDE BOTOKS UYGULAMASI

Aşırı terleme, toplumun 3’de birinde görülebilen ve ciddi bir güven krizine sebep olabilen bir sağlık ve hijyen sorunudur. Herhangi bir yaşta başlayabilen bu durumun yaygın görülen nedenleri arasında obezite, diyabet, yüksek tansiyon, baharatlı yiyecekler ve aşırı alkol tüketimi yer almaktadır.

Çoğu insan günde 1 litreye yakın ter üretirken, aşırı terleyen kişilerde bunun 10 katı kadar terleme görülebilir. Aşırı terlemenin en çok görüldüğü yerler yüz, koltukaltı, eller ve ayaklardır.

TERLEME TEDAVİSİNDE BOTOKS NASIL ETKİ GÖSTERİR?

Botoks terlemenin görüldüğü yerlerdeki ter bezlerine uygulanır ve terlemeye sebep olan sinir iletimini bloke ederek terlemeyi önler.

TERLEME TEDAVİSİNDE BOTOKS NE KADAR SÜRE İLE ETKİLİ OLUR?

Ortalama 6 aya kadar etki göstermekle birlikte hastaların % 40’ı bir yıla yakın bir süre terleme şikâyeti yaşamadıklarını belirtmektedirler.

MİGREN TEDAVİSİNDE BOTOKS UYGULAMASI

Kronik migren ağrılarında botoks kullanımı FDA tarafından onaylanmış bir uygulamadır.

Ozon Yağı Nasıl Kullanılır ?

 • Varis ve selülitler için kullanmak istiyorsanız bileklerden yukarıya doğru ovalayarak uygulamalısınız ve günde iki kez kullanmalısınız.
 • Ağız yaralarında ise daha yumuşak bir işlem için bir pamuk parçasına birkaç damla ozon yağı damlatarak ağız içine hafifçe sürün ya da başka bir alternatif olarak küp şekere damlatarak emebilirsiniz.
 •  Dudak çatlakları ve uçuklar için gece uygulamak daha uygun olacaktır çünkü vücut kendi kendini en çok uykudayken yeniler bu yüzden uyumadan önce dudağın veya uçuk çıkan yerin üzerini damlatıp cilde yedirdikten sonra güzel bir uyku çekip sabah uyandığınızda olumlu değişimleri görebilirsiniz.
 • Pişik ve kızarıklar için de gece uygulanması daha uygundur. Kızarık veya pişik olan bölgelere uygulanır. Daha sonra bir süre su ile temas etmemesine dikkat edilmelidir.
 • Yanıklar, açık yaralar ve kesikler için üzerine damlatılıp bölge çok sıkı olmamak şartıyla sarılmalıdır.
 • Cilt lekeleriniz için uygulamak istiyorsanız eğer yine gece uykudan önce bir pamuk yardımıyla cildinize sürüp sabaha kadar dinlendirmelisiniz. Kan akışını nasıl hızlandırdığını siz de fark edebilirsiniz.
 • Alerji ve kızarıklar için ozon yağını alerji olan bölgeye tahriş etmeden uygulayın.
 • Ozon yağının diş taşlarını da yok ettiğini parantez açıp belirtmek istiyorum ve bunu da ağızdaki yaraları geçirme yönteminde bahsettiğim gibi şekerinize damlatıp ağzınızda beklettiğinizde sonucunu görebilirsiniz.
 • Ozon yağı kullananlar ya da kullanmak isteyenler için;
  Ozon yağı kullananlar
   veya kullanmak isteyenler için biraz ön bilgi topladım ve bunları paylaşmak istiyorum. En başlıca sorun sanırım ozon yağının zararlı olup olmadığı sorusunun cevabıdır.
 • Ozon yağının elde ediliş şekli aslında ilk önce kanın ozonlanmasıyla başlamıştır. Ozon yani oksijenin en aktif ve kararsız hali kan plazmasındaki bütün antioksidanlarla ve doymamış yağ asitlerini oksitleyerek onlarla tepkime oluştururlar. Bu durum doymamış yağ asidi içeren yağları ozonlama ve tedavilerde kullanma fikri buradan doğmuştur. Bu yağların en başında tabi ki hepimizin en çok bildiği ve güvendiği zeytinyağı gelmektedir. Yukarıda bahsettiğim gibi ozon yağları en çok deri ve eklem hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır ve uygulama yöntemlerinde zorlayıcı hiçbir yön yoktur.

Diğer Konu

Kışın pürüzsüz bir cilt için öneriler

Kış aylarında ciltte oluşan gerginlik, dökülme ve çatlaklar konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar; “Cildin nem ihtiyacı …