Anasayfa / Estetik / Botoks mu yaptirmali, dolgu mu?

Botoks mu yaptirmali, dolgu mu?

Botoks ve dolgu ile ilgili bilinmeyenler…

Dogustan gelen özelliklerin yani sira kisilerin karakterleri de, estetik ihtiyaçlarini belirleyen unsurlar arasinda yer aliyor. Botoks ve diger bir yöntem olan dolgunun ayni anda uygulanmasi sonucunda, bu tür karaktere bagli olusan kirisikliklarda mükemmel sonuç aldiklarini anlatiyor. özellikle vücuttan yag alinarak gerçeklesen dolgularin ise pozitif sonuçlar verdigine dikkat çekiyor.

Doganin baharda yenilenmesinin ardindan, kadinlar da erkekler de yaza yenilenmis olarak girmeyi önemsiyor. Bu yenilenmeye yardimci olarak Botox ve Dolgu islemine müracaat ediyorlar. Botoks isleminin çok uygun dozlarda, yüz anatomisi iyi incelenerek yapilmasi önem tasiyor. Sürekli kaslarini çatan bir görüntüye sahip bir kisinin emin olun alninda ve kas araliginda yatay ve dikey onlarca çizgi olusur. Ya da zamanin göz kenarlarinda olusturdugu kirisikliklar da yine botoksa davetiye çikariyor.

Dünyada estetik ve cerrahi operasyonlar üzerine bilgisi sinirli olanlarin dahi ilk sirada söyledikleri uygulamalarin basinda botoks geliyor. Dünyada neredeyse 500 milyon kisinin tercih ettigi bu uygulamalar dogru kullanildiklarinda kisiler üzerinde büyük bir farklilik yaratiyor. Hem güzellik hem de saglik açisindan yararli olan botoksun yani sira, dolgular da insanlarin kendileri ile barisik ve güzel bir sekilde yasamalarina olanak taniyor.

BOTOKS NEDIR?

Botoks genellikle alinda, kaz ayagi ve kaslari çatinca ortaya çikan çizgiler ve gerdan (dekolte) bölgesi için kullanilan, temel amaci kirisikliklari ortadan kaldirmak kullanilan bir uygulamadir. Dünyaya tanitildigi 1989 yilindan bu yana en popüler cerrahi olmayan estetik operasyonlarin basinda gelen bu uygulama, dünyada milyonlarca kisi tarafindan kullanilmakta özellikle 40-59 yas arasi kadin ve erkekler arasinda tercih edilmektedir. Botoks kirisikliklarda iki yönlü olarak kullanilir. Birincisi, botoks kirisikliga sebep olan kasi gevsetir, ikincisi ve daha da önemli olani, kas gevsedikçe, kisi bu kasi kullanarak kiristirma aliskanligini birakir. Botoks böylelikle kirisikliklarin daha da ileri boyutlara ulasmasini engeller. Botoks’un son zamanlarda kullanimlarina eklenen bir baska bölge ise koltuk altidir. Özellikle fazla terleyen ya da fiziksel isler ile ugrasanlar için bir kurtarici olan botoks, bölgeye uygulanarak koltuk alti ve elde, hatta ayakta olusan terlemeleri önler. Kisacasi botoks, hem güzellik hem

de saglik için çok önemli olan bir uygulamadir. Kamuoyunda olusan bu operasyon üzerindeki kötü söhret ise maalesef yanlis, asiri ve ehliyetsiz uygulamalardan kaynaklanmaktadir.

BOTOKSUN KALICI OLMASI IÇIN NE YAPMAK GEREKIR?

Botoks genelde 4 ay sabit kalir, ancak 4-6 ay arasinda etkisi hafif hafif azalmaya baslar. 6 ayda bir botoks yaptirmak uygun olabilir. Günesten korunma önlemlerinin alinmasi ve nemlendiricilerin kullanilmasi fazla kirisikliklarin olmasina engel olabilir. Ayni zamanda bu önlemler yapilan botoks isleminin de süresinin ömrünün uzun olmasini saglar.

BOTOKS YÜZÜN HANGI BÖLÜMLERINE UYGULANABILIR?

Botoks fakli bölgelere uygulanabilir. Genellikle yüzün üst bölgesine, kaz ayagi kirisikliklarina, kas arasindaki dikine çizgiler ve alindaki yatay çizgilere uygulanir. Kas arasinda 5-7, alinda 4 noktaya, göz kenarinda 2-4 noktaya enjekte yapilabilir.

BOTOKS SONRASI MIMIK HAREKETLERI KAYBOLUR MU?

Bazi mimiklerde kaybolma olabilir. Eger çok miktarda enjeksiyon yapilmissa, mimik kaybina neden olabilir, bu daha çok alin ve kas bölgesinde görülür. Kas çatma hareketi pek yapilamaz, alin bölgesinde de kaslari kaldirma hareketi yapilamaz. Göz çevresinde hareket sinirliligi olmaz, çünkü botoks dis köseye yapilir. Göz kapagi gibi noktalara botoks yapilmadigindan o bölgedeki hareketlerde sinirlama olmaz.

BOTOKS KIRISIKLILARA HEMEN ETKI EDER MI?

Botoks uygulandiktan 2 – 3 gün sonra etkisini gösterir. Üçüncü hafta yüz tamamen kendine gelir. Genellikle 1 hafta sonra hastalarimizi kontrole çagiririz. Botoksun etkisi ise 4-6 ay sürer.

Diğer Konu

Kışın pürüzsüz bir cilt için öneriler

Kış aylarında ciltte oluşan gerginlik, dökülme ve çatlaklar konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar; “Cildin nem ihtiyacı …