Anasayfa / Faydalı Bilgiler / Böbrek Sağlığı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Böbrek Sağlığı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Böbrek sağlığı için dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili olarak altın kural niteliğindeki önerileri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

  • Hareket Edin: Düzenli olarak yapacağınız yürüyüşler ile bisiklet sürmek gibi aktiviteler böbreklerinizin sağlığı için dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. Diyabet ve hipertansiyon hastalıklarının böbreklerde meydana getireceği hasarı da bu şekilde engelleyebilirsiniz.
  • Kan Basıncına Dikkat Edin:Daha çok diyabet hastalarında kan şekerinin yüksek olmasının yanında kan basıncının böbreklere zarar verdiği bilinir. Kan basıncına dikkat etmek için de uygun ilaç tedavilerinin yanı sıra tuzlu yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir. İlerleyen yaşlarda daha büyük sorunlarla karşılaşmamak adına ve böbreklerinizin sağlığı için bu kritere dikkat etmeniz gerekiyor.
  • Kan Şekerinin Önemi:Kronik böbrek hastalıklarınasebep olan diyabet hastalığında kan şekerinin düzenli bir şekilde kontrol edilmesi gerekiyor. Bu yüzden kan basıncının da normal seviyelerde tutulması ve diyabet gelişimine karşı gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.
  • Yeterli Miktarda Sıvı Tüketimi:Uzman hekim farklı bir uygulama önermediği sürece günde 2 ile 2,5 litre su tüketimi yapmanız gerekiyor. Ayrıca kronik böbrek hastalığına karşı su tüketiminin önemi her gün hatırlatılmaktadır.
  • Sağlıklı Beslenme ve Normal Kilo Düzeyi: Böbrek sağlığı için en önemli faktör sağlıklı beslenmektir. Bununla beraber yaşınızla doğru orantılı olarak kilonuzun seviyesini belirlemeniz gerekiyor. Taze yiyecekler tüketerek yine tuz miktarını en alt seviyede tutmanız yeterli olacaktır.
  • Sigara Tüketimi:Sigara tüketimi, böbrekteki kan akımını azaltır. Buna bağlı olarak da böbrek yeterince süzme yapamaz ve atık maddeler vücutta birikmeye başlar. Yapılan araştırmalarda böbrek kanseririski sigara içenlerde %50 oranında artış gösterir.
  • İlaç Kullanımının Azaltılması:Gelişigüzel ilaç tüketimine son vermeniz gerekiyor. Daha çok ağrı kesici kullanımı böbrek ağrılarının ve böbrek hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden doktorunuzun önerdiği şekilde ilaç kullanmanız gerekir.
  • Yılda 1 Defa Böbrek Kontrolüne Gidin:Uzmanlar diyabet ve kilo fazlalığına bağlı olarak ortaya çıkabilecek farklı hastalıklara karşı yılda 1 defaya mahsus olmak üzere kontrole gitmek gerektiğini vurguluyor.

Diğer Konu

İdrar yolu enfeksiyonunu önlemenin 10 altın kuralı

İdrar yolu iltihabı; sık idrara çıkma, şiddetli ağrı ve bazen de idrarda kanamaya yol açarak …