Anasayfa / Faydaları / Zararları / AYRIK OTUNUN FAYDALARI

AYRIK OTUNUN FAYDALARI

Bahçelerde, tarlalarda yetiştirdiğimiz bitkilerimizin kenarlarında kolaylıkla görebileceğimiz ayrık otu kimi zaman istenmeyen bir ottur, kimi zaman ise tam bir şifa kaynağıdır. Genellikle bahçelerinde ve tarlalarında bitki yetiştiren kişiler için mücadele edilmesi gereken bir yabancı ot olan bu ot, bazı hastalara da şifa veren bir bitkidir. Şifa kaynağı olması dolayısıyla ayrık otunun faydalarının merak edilmesi aynı zamanda ise ayrık otunun yabancı bir ot olması sebebiyle ayrık otu nedir, ayrık otunun faydaları nelerdir, mücadele nasıl yapılmalıdır ve ilacı nedir içerikli bir yazı hazırladık.

AYRIK OTU NEDİR?

Latincesi Agropyrum repens olan ayrık otu, halk arasında Ayrık kökü adıyla da anılır. Ayrık kökü hemen hemen her iklim tipinde yetişir. Özellikle bahçe ve tarlalarda kolaylıkla kendiliğinden yetişebilen ayrık kökünü soğuk iklimlerden tropik iklimlere kadar birçok bölgede görebilirsiniz. Bu otun gövdesi rizom gövde olup, yaprakları yeşil ince silindirimsi ve uç kısımları sivri olan bir bitkidir. Çok yıllık bir bitki olan ayrık kökü ilkbaharda toprakta baş göstermeye başlar ve sökülmezse tüm yaz boyunca toprakta varlığını sürdürebilir. Tarım amacıyla ekilen bahçelerde ve tarlalarda çok fazla istenmeyen, yabancı ot olarak adlandırılır. Çeşitli amaçlar için de kullanılabilir. Ayrıca türlerinden bazılarının yem bitkisi olarak ve erozyonu önlemek amacıyla kullanıldığı da görülür.

Diğer Konu

Meyveli çaylara dikkat: Araştırmacılar uyardı

Sağlıklı yaşam için önerilen meyveli çayla ilgili bilim insanlarından uyarı geldi. Araştırmacılar, bu içeceklerin zararına …