Anasayfa / Faydalı Bilgiler / Avuç içlerinin Terlemesi

Avuç içlerinin Terlemesi

Avuç içlerinin terlemesi aşırı stres, kaygı gibi psikolojik nedenlere ya da ter bezlerinin fazla çalışmasına yol açan hiperhidroz gibi fizyolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Nedeni ne olursa olsun özellikle el sıkışmanın gerektiği ortamlarda rahatsız edici olabilir. Psikolojik nedenler için sakinleşmeyi sağlayan nefes alıp verme teknikleri, spor aktiviteleri tavsiye edilirken fizyolojik nedenler için doktor kontrolü ile tedavi gerekebilir.

Terleme vücudun sıcaklığını ayarlaması ve toksinlerin vücuttan atılabilmesi için gereklidir. Vücudumuzda bulunan ter bezlerinin yarısı avuç içlerinde yer almaktadır. Bu nedenle strese ya da sıcağa maruz kaldığımızda ilk olarak terleyen bölge avuç içleridir. Terlemenin fizyolojik nedeni olan hiperhidroz ise herhangi bir dış faktöre veya psikolojik nedene bağlı olmaksızın terlemeye yol açabilir. Aşırı terleme hastalığı olan hiperhidroz tedavisinde çeşitli prosedürler kullanılmasına rağmen bazı insanlarda kesin ve kalıcı bir tedavi sağlamayabilir.

Geçmişte avuç içlerinin aşırı terlemesi tamamen psikosomatik hastalıklara bağlanıyorduancak günümüzde bunun nedeninin ter bezlerinin aşırı çalışması gibi bazı diğer nedenleri de olabileceği biliniyor. Psikolojik nedenlerle ortaya çıkan avuç içi terlemesi yabancı sosyal ortamlarda bulunma, stresin artması, toplum önüne çıkma gibi zorlayıcı nedenlerle sempatik sinir sisteminin adrenalin üretimini arttırması ile ortaya çıkar. Genellikle yüzde kızarma ve/veya kalp atışlarının hızlanması ile birlikte görülür.

 

 

 

 

 

 

 

 

Diğer Konu

Probiyotikler bağırsak kanserine karşı

Normal koşullar altında sağlıklı bir bağırsak florasında çeşit çeşit dost bakteri bulunur. Maruz kaldığınız enfeksiyonlar, …