Anasayfa / Faydalı Bilgiler / Avakadonun Faydaları

Avakadonun Faydaları

Avakado bütün dünyada sağlık ve cilt sağlığı aşısından faydalarıyla bilinen bir meyvedir. Armuta benzeyen Avakado daha çok Meksika, Guam ve Orta Amerikaya has bir meyvedir. Avakado doğal ve sağlığa faydası olan sayısız besinler içermektedir, özellikle cilt sağlığı ve cilt bakımı ürünlerinde çok fazla kullanılmaktadır.Avakado dünyada en doğal besin maddeleri arasında gösterildiği için yetişkinler dışında bebeklerin de güvenle tüketebileceği meyveler arasında gösterilmektedir. Bakır, potasyum, demir, magnezyum ve fosfor gibi vücut sağlığı için hayati önem taşıyan maddeler dışında A, B,C , E ve K vitaminleri açısından çok zengindir.

Avakadonun Sağlığa Faydaları

Yazının en başında Avakadonun cilt sağlı ve cilt bakımı ürünlerinde çok yaygın olarak kullanıldığını yazmıştık. Doğal besinler içerdiği için Avakado bebeklerin de rahatlıkla tüketebileceği bir meyve çeşididir. Avakadonun içerdiği zengin miktardaki vitaminler ve mineraller ayrıva kalp ve sindirim sistemi için çok faydalıdır. Lif içerdiği için sindirim sistemi organlarının tümüne faydalıdır. Avakado ayrıca bünyenin kansere karşı bünyeyi güçlendirici besinler içerir.

Avakadonun Cilt ve Saç Sağlığına Faydaları :Avakado direkt olarak cilde uygulandığında cilde yumuşaklık ve esneklik kazandırı. Ayrıca etkin bir cilt rahatlatıcı olan Avakado aynı zamanda cildi zararlı UV ışınlarından korur. Bunun dışında deri sağlığına da katkıda bulunan avakado deri sağlığının korunması için gerekli olan A,C ve E vitaminlerini sağlar.

Avakado ayrıca ciltde meydana gelen kırışlıkların giderilmesine yardımcı olabilir. Cilde kakao ile karıştırılarak uygulandığında serbest radikallerin neden olduğu ve yaşlılıktan kaynaklanan kırışıklıkları onarabilir. Bunun dışında cil ve hatta deriyi nemlendirebilir.

Avakadonun cildi nemlendirmesinin dışında sağlıklı bir parlaklık kazandırı. Nemlendirici özelliğinden dolayı, kuru ciltlerde meydana gelen kaşıntı ve kızarıklıkların ve aynı zamanda döküntülerin üstesinden gelebilmektedir.

Avakadonun diğer bir özelliği ise arı sokması ve böcek ısırklarına karşı etkili olması, deride meydana gelecek tahrişi engelleyebilir ve aynı zamanda ısırıktan kaynaklanan ağrıyı hafifletebilir. Bunun dığında Avakado cildi temizler, ölü hücrelerden ve yaplardan cildin arınmasını sağlar. Bunun için bir hafta boyunca cilde uygulamanız yeterli olacaktır. Meyvenin lapa halinde cilde aygulanması aynı zamanda cildi besleyecek ve cilt hücrelerinin sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Avakado saç sağlığı için de çok faydalı bir meyveidr. Kuru saçlara çok iyi gelir.  Hakiki tere yağı ile karıştırılarak saçlara uygulandığında dökülmeyi engelleyebilir. Saç diplerini besleyerek hem saçların sağlıklı kalmasını sağlar hem de bu uygulama kafa derisi sağlığını korur. Bol miktarda vitamin ve mineral içerdiği için yağ ile karıştırıldığında daha kolay emilmesi sağlanır, böylece saç ve kafa derisi sağlığını da korumuş olursunuz.

Diğer Konu

Probiyotikler bağırsak kanserine karşı

Normal koşullar altında sağlıklı bir bağırsak florasında çeşit çeşit dost bakteri bulunur. Maruz kaldığınız enfeksiyonlar, …