Anasayfa / Ağız ve Diş Sağlığı / Ağız kokusuna dikkat: Hastalığı işaret ediyor olabilir

Ağız kokusuna dikkat: Hastalığı işaret ediyor olabilir

Yetişkin insanların yüzde 50’si ağız kokusu nedeniyle ciddi sorunlar yaşıyor. Ancak uzmanlar uyarıyor; zararsız sanılan ağız kokusu ise ciddi hastalıkların habercisi olabilir. İşte ağız kokusu nedenleri ve ağız kokusundan kurtulmanın yolları…

Yetişkin insanların yüzde 50’si ağız kokusu nedeniyle ciddi sorunlar yaşıyor. Ancak uzmanlar uyarıyor; zararsız sanılan ağız kokusu ise ciddi hastalıkların habercisi olabilir. İşte ağız kokusu nedenleri ve ağız kokusundan kurtulmanın yolları…

Sigara kullanımı: Sigara ve benzeri solunum ile alınan maddeler birçok hastalığa neden olduğu gibi ağız kokusu da yapar.

Dişte çürük ya da apse: Ağız içinde oluşan enfeksiyonlar bakteri üretimi artırır ve kokuya neden olur.

Bademcik iltihabı, sinüzit: Üst solunum yolları enfeksiyonları ağız içinde akıntı da yaparak kötü koku oluşturur. Sinüzit ve burun tıkanmasına neden olan tüm rahatsızlıklar nefesin ağız yoluyla alınmasına neden olur.

Reflü: Mide sıvısının yemek borusu ağıza gelmesi halidir. Ağız kokusu ve öksürük nedeni olur.

Uzun süreli açlık: Uzun süre bir şey yememek ve su içmemek, ağız kuruluğuna ve ağız içindeki mikroorganizmaların faaliyetinin artmasına neden olur.

Gece boyunca sindirim kanalında biriken gazlar, sabahları oluşan ağız kokusunun sebebidir. Herhangi bir sağlık problemi göstergesi değildir. Ancak dişlerimizi fırçalamadan uyuduğumuzda, ağızdaki yemek artıkları bakteriler tarafından kullanılır. Tükürük akışı azaldığı için bu etki daha fazlalaşır ve kokuya sebep olur.

Ağız kokusunun dişsel sebepleri nelerdir?
Ağız kokusunu engellemede ağız hijyeninin yeri büyüktür. Dişlerin aralarında kalan yiyecekler, diş üzerindeki plaklar ağız kokusuna sebep olur. Ayrıca uzun zaman iyi temizlenmeyen bölgelerde oluşan diş taşları, dişeti rahatsızlıkları ve çürükler ciddi ağız kokusu yaratır. Bunlar kişisel ağız hijyeni zayıf olanlarda rastlanan problemlerdir.

Ağız kokusundan kurtulmak için;

Günde en az 2 kere düzenli diş fırçalama ihmal edilmemeli.
Diş aralarında biriken plak için en iyi çözüm günde bir kere diş ipi kullanmaktır.
Rutin diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmeyin.
Eğer hareketli protez kullanılıyorsa onlarında günlük temizlikleri yapılmalı
Eski ve uyumsuz porselen kuron ve köprüler, plak birikimine sebep olduğu için değiştirilmeli.

 

Diğer Konu

Dikkat eksikliği için egzersizler

Hatırlamanın güçlükle sağlanabildiği durumlarda, öğrenilen bilgilerin kısa süre içerisinde unutulmasını da kapsayan, gereken yerlerde öğrenildiği …